Popüler Bilim

Lama Antikorları ve Covid-19

Bilim insanları, lamaların koronavirüsü yenmemize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından Cell Tuesday dergisinde yayınlanan yeni bir incelemeye göre, lamaların kanında bulunan antikorlar COVID enfeksiyonlarını ortadan kaldırabildi.

“Bu, SARS CoV 2’yi nötralize ettiği bildiğimiz ilk antikorlardan biridir.”

Texas Üniversitesinde araştırmanın yazarlarından birisi olan Jason McLellan, “Bu, SARS CoV-2’yi nötralize ettiği bilinen ilk antikorlardan biridir.” dedi.

 

Araştırmacılar, dört yıl önce önceki bir çalışmaya dayanarak, Winter adındaki 9 aylık bir lamadan alınan antikorların altı hafta boyunca hem SARS CoV-1 hem de MERS-CoV virüslerini nötralize edebildiğini keşfettiler.

Neyse ki, şimdi dört yaşında olan Winter’ın antikorları COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 üzerinde de etkiliydi.

Şaşırtıcı olan ise lamaların antikor çalışmalarında ilk kez kullanılmamış olmasıdır. The New York Times’da da söylendiği gibi, Lama antikorlarının kullanıldığı denemeler çok kez yapılmıştır. Bunlara örnek olarak, umut verici tedavilerin keşfedilmesine ön ayak olan HIV ve influenza çalışmaları verilebilir.

Lamaların antikorlarının boyutunun küçük olması sayesinde, virüsle daha kolay bağlantı kurabilirler.

Dartmouth’da doktora adayı olup aynı zamanda araştırmanın yazarlarından olan Daniel Wrapp, antikorun virüslerin protein uçlarına yapışıp virüsün bağlanmasını ve girişini engelleyebilmesinin virüsü nötralize etmesini sağladığını açıkladı.

Bilim insanları, yeni enfeksiyonlar için antikor yoluyla tedavinin umut vadettiğini söylüyor.

lama2 Lama Antikorları ve Covid-19
4 yaşındaki Winter, Belçika’nın kırsal bölgesindeki Ghent Üniversitesi tarafından yönetilen Vlaams Biyoteknoloji Enstitüsü’ndeki bir çiftlikte yaşıyor.

McLellan, “Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilmesi için aşıların bir ya da iki ay önceden yapılmış olması gerekiyor.” diye belirtti. Antikorlar sayesinde tedavi sonrası söz konusu bekleme süresi olmaksızın bu korumayı sağlayabileceğimizi ve hatta antikorların aynı zamanda hastalığın şiddetini azaltmak amacıyla hastalar üzerinde de kullanılabileceğini söyleyerek devam etti.

Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nde moleküler virolog ve yine araştırmanın yazarlarından olan Xavier Saelens, bu gelişmelerin ciddiyete ulaşabilmesi için yapılacak çok iş olduğunu söyledi. “Çalışırsa, Lama Winter bir heykeli hak ediyor.”

Çeviri: Ayşe Ege Palaz

Referans:
1.Futurism, “Scientists Say Llama Antibodies Could Be Key to Defeating COVID”
<https://futurism.com/llama-antibodies-covid

2.CTVNews, “Can the blood of a llama named ‘Winter’ be used to protect against coronavirus?”
<https://www.ctvnews.ca/health/coronavirus/can-the-blood-of-a-llama-named-winter-be-used-to-protect-against-coronavirus-1.4931247>

Ayşe Ege Palaz

Rasyonalist editör, grafik tasarımcı ve çevirmen. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mütercim Tercümanlık lisans mezunu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button