Popüler Bilim

NASA Plüton’un Ötesinden Rekor Kıran Fotoğraflar Yayınladı!

New Horizons, iki saat içinde, Voyager  1’ın koruduğu 27 yıllık rekoru kırdı… hem de iki kere.

New Horizons birçok kez tarih yazdı.  Sadece fırlatılan en hızlı uzay aracı değil (saatte 36.000 mil hızla Plüton’a yaklaşıyor bu da saatte neredeyse 58.000 kilometre ediyor), aynı zamanda Kuiper kuşağına giden ik uzay aracıydı.Plüton ve yakınındakilerin önemli görüntülerini gönderdikten sonra, gökbilimciler bir sonraki hedefinin MU69 olduğunu düşünüyor.  Ama bundan önce şimdiye kadar Dünya’nın görünen en uzak basit kalibrasyon görüntüsünü çekerek, Voyager 1’ın 27 yılı aşkın süredir koruduğu rekoru kırdı!

5 Aralık’ta New Horizons’ın LORRI kamerası, “Wishing Well” açık yıldız kümesini görüntüledi. Görüntü 3.70 milyar mil [6.12 milyar km ya da 40,9 astronomik birim uzaklıktan (1 astronomik birim ortalama Dünya-Güneş uzaklığı  kadar ve Plüton 30-50 astronomik birim aralığında değişiyor)] uzaklıktan çekildi. Karşılaştırıldığında, Voyager 1’in ikonik “Soluk Mavi Nokta” görüntüsü, 14 Şubat 1990’da, Dünya’dan 3.75 milyar mil (6.06 milyar km, 40,5 astronomik birim) uzaklıktan çekildi. Bundan kısa bir süre sonra, Voyager’ın kamerası kapatıldı ve böylece rekor kırabilecek fotoğrafların olabilme olasılığı ortadan kalktı. Ta ki şimdiye kadar.

Fakat Voyager’ın rekorunu bir kere kırmak yeterince iyi değildi.  İki saat sonra; New Horizons, görüntüleyicisini 2012 HZ84, 2012 HE85’a ve Kuiper kuşağındaki iki cisme yöneltti ve şu ana kadar Dünya’dan çekilmiş en uzak görüntü olarak kabul edilen fotoğrafı çekti.

2019 yılının ilk gününde MU69’a ulaşması planlanan New Horizons, her gün 700,000 milden fazla (1.1 milyon km) mesafe kat ediyor. Uzay aracının kendisi şuanda güç tasarrufu yapmak için kış uykusunda. Bir sonraki randevusu ve daha fazla rekor için, Haziran’da uyandırılıp test edilecek.

Çeviri: Elif Bingöl


Referanslar

1.Astronomy, “NASA Releases Record-Breaking Photos From Beyond Pluto”
<http://www.astronomy.com/news/2018/02/nasa-releases-record-breaking-photos-from-beyond-pluto>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Olun!

Bilimi yaymamızdaki tek destekçimiz sizlersiniz.

Sizlerden gelecek ufak katkılar, birleşerek çok daha fazlasını yapmamıza yardımcı olabilir.