Popüler Bilim

Wikipedia’nın “Yeterince Ünlü Olmadığı” Gerekçesiyle Reddettiği Fizikçi, Nobel Ödülünü Kazandı

Donna Strickland, geçtiğimiz günlerde lazer fiziği alanındaki son derece önemli çalışmaları sayesinde 2018 Nobel Fizik Ödülünü Fransız bilim insanı Gerard Morou ile paylaştı. İkili, ödüle ortaklaşa sahip olurken, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi buluşlarının “lazer fiziği alanında devrimsel bir keşif” olduğunu ifade etti.

Nobel ödülünü kazanan bilim insanı Donna Strickland’ın, ödülü kazanana dek bir Wikipedia sayfası yoktu. Daha öncesinde onun adına Wikipedia sayfası hazırlama girişimleri ise “yeterince ünlü olmadığı” gerekçesiyle reddedilmişti.

Strickland’ın Wikipedia sayfası, Strickland ödülü ancak kazandıktan sonra düzgün bir şekilde oluşturulabildi. Henüz Mayıs ayında Strickland için girilen bir Wikipedia içeriği ise konu “yeterince detaylı ve kapsayıcı” olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti. Nobel Fizik Ödülünü kazanmadan önce Strickland’ın adı Wikipedia’da yalnızca Gerard Morou hakkında yazılan bir makalede geçiyordu.

Nobel Fizik Ödülünü kazanan üçüncü bilim insanı ve aynı zamanda yaşayan tek kadın Nobel Fizik Ödülü sahibi olan Strickland’ın artık detaylı bir Wikipedia sayfası var.

Ödülün açıklanmasından sonra yapılan basın toplantısında Strickland, fizik alanında bu ödüle layık görülen üçüncü kadın bilim insanı olduğunu öğrenince şaşırdı ve “Gerçekten mi? Daha fazla olması gerektiğini düşünmüştüm. Kadın fizikçileri kutlamamız gerekir çünkü işte buradayız. Umuyorum ki zaman içerisinde daha hızlı bir oranda ilerleme kaydedeceğiz” diye konuştu.

Strickland, bu denli önemli bir çalışmayla Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüş olsa da Kanada’daki Waterloo Üniversitesi Fizik Bölümünde henüz doçent doktor olarak görev yapıyor ve bu yüzden pek çok kişi onun akademik derecesinin çalışmasındaki değeri yansıtmadığı konusunda hemfikir.

Çeviren: Kemal Cihat Toprakçı


Referanslar
1. Science Alert, Wikipedia Rejected an Entry on This Physicist Because She Wasn’t Famous Enough. Well, She Just Got The Nobel Prize , <https://www.sciencealert.com/in-may-wikipedia-rejected-an-entry-on-a-physics-nobel-laureate-because-she-wasn-t-famous-enough?perpetual=yes&limitstart=1>

Kemal Cihat Toprakçı

Akdeniz Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans öğrencisidir. Karaman doğumlu olup, bilime ve özellikle astronomiye küçük yaşlardan beri ilgi duyan yazar bugüne kadar Türkiye'nin pek çok bilim - astronomi platformunda yönetici, yazar veya editör olarak görev almış, bu platformlarda popüler bilim yazıları yayınlamıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.