12.5 C
İstanbul
20 Kasım 2018
  • Ana Sayfa
  • Popüler Bilim
  • Wikipedia’nın “Yeterince Ünlü Olmadığı” Gerekçesiyle Reddettiği Fizikçi, Nobel Ödülünü Kazandı
Popüler Bilim

Wikipedia’nın “Yeterince Ünlü Olmadığı” Gerekçesiyle Reddettiği Fizikçi, Nobel Ödülünü Kazandı

Donna Strickland, geçtiğimiz günlerde lazer fiziği alanındaki son derece önemli çalışmaları sayesinde 2018 Nobel Fizik Ödülünü Fransız bilim insanı Gerard Morou ile paylaştı. İkili, ödüle ortaklaşa sahip olurken, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi buluşlarının “lazer fiziği alanında devrimsel bir keşif” olduğunu ifade etti.

Nobel ödülünü kazanan bilim insanı Donna Strickland’ın, ödülü kazanana dek bir Wikipedia sayfası yoktu. Daha öncesinde onun adına Wikipedia sayfası hazırlama girişimleri ise “yeterince ünlü olmadığı” gerekçesiyle reddedilmişti.

Strickland’ın Wikipedia sayfası, Strickland ödülü ancak kazandıktan sonra düzgün bir şekilde oluşturulabildi. Henüz Mayıs ayında Strickland için girilen bir Wikipedia içeriği ise konu “yeterince detaylı ve kapsayıcı” olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti. Nobel Fizik Ödülünü kazanmadan önce Strickland’ın adı Wikipedia’da yalnızca Gerard Morou hakkında yazılan bir makalede geçiyordu.

Nobel Fizik Ödülünü kazanan üçüncü bilim insanı ve aynı zamanda yaşayan tek kadın Nobel Fizik Ödülü sahibi olan Strickland’ın artık detaylı bir Wikipedia sayfası var.

Ödülün açıklanmasından sonra yapılan basın toplantısında Strickland, fizik alanında bu ödüle layık görülen üçüncü kadın bilim insanı olduğunu öğrenince şaşırdı ve “Gerçekten mi? Daha fazla olması gerektiğini düşünmüştüm. Kadın fizikçileri kutlamamız gerekir çünkü işte buradayız. Umuyorum ki zaman içerisinde daha hızlı bir oranda ilerleme kaydedeceğiz” diye konuştu.

Strickland, bu denli önemli bir çalışmayla Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüş olsa da Kanada’daki Waterloo Üniversitesi Fizik Bölümünde henüz doçent doktor olarak görev yapıyor ve bu yüzden pek çok kişi onun akademik derecesinin çalışmasındaki değeri yansıtmadığı konusunda hemfikir.

Çeviren: Kemal Cihat Toprakçı


Referanslar
1. Science Alert, Wikipedia Rejected an Entry on This Physicist Because She Wasn’t Famous Enough. Well, She Just Got The Nobel Prize , <https://www.sciencealert.com/in-may-wikipedia-rejected-an-entry-on-a-physics-nobel-laureate-because-she-wasn-t-famous-enough?perpetual=yes&limitstart=1>

Bize destek olarak daha çok içerik üretmemize katkıda bulunun!

Related posts

Bir Buzul Çağı İkonu: Yünlü Mamut

Mümin Can

Baykuş Kanatları Bize Daha Sessiz Türbinler ve Uçaklar Yapmayı Öğretebilir!

Mümin Can

Fenilketonüri (PKU) Hastalığı

Devrim Yağmur Durur

Yorum Bırakın