7.2 C
İstanbul
21 Şubat 2020
Popüler Bilim

Wikipedia’nın “Yeterince Ünlü Olmadığı” Gerekçesiyle Reddettiği Fizikçi, Nobel Ödülünü Kazandı

donna strickland nobel prize speech 1024

Donna Strickland, geçtiğimiz günlerde lazer fiziği alanındaki son derece önemli çalışmaları sayesinde 2018 Nobel Fizik Ödülünü Fransız bilim insanı Gerard Morou ile paylaştı. İkili, ödüle ortaklaşa sahip olurken, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi buluşlarının “lazer fiziği alanında devrimsel bir keşif” olduğunu ifade etti.

Nobel ödülünü kazanan bilim insanı Donna Strickland’ın, ödülü kazanana dek bir Wikipedia sayfası yoktu. Daha öncesinde onun adına Wikipedia sayfası hazırlama girişimleri ise “yeterince ünlü olmadığı” gerekçesiyle reddedilmişti.

Strickland’ın Wikipedia sayfası, Strickland ödülü ancak kazandıktan sonra düzgün bir şekilde oluşturulabildi. Henüz Mayıs ayında Strickland için girilen bir Wikipedia içeriği ise konu “yeterince detaylı ve kapsayıcı” olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti. Nobel Fizik Ödülünü kazanmadan önce Strickland’ın adı Wikipedia’da yalnızca Gerard Morou hakkında yazılan bir makalede geçiyordu.

Nobel Fizik Ödülünü kazanan üçüncü bilim insanı ve aynı zamanda yaşayan tek kadın Nobel Fizik Ödülü sahibi olan Strickland’ın artık detaylı bir Wikipedia sayfası var.

Ödülün açıklanmasından sonra yapılan basın toplantısında Strickland, fizik alanında bu ödüle layık görülen üçüncü kadın bilim insanı olduğunu öğrenince şaşırdı ve “Gerçekten mi? Daha fazla olması gerektiğini düşünmüştüm. Kadın fizikçileri kutlamamız gerekir çünkü işte buradayız. Umuyorum ki zaman içerisinde daha hızlı bir oranda ilerleme kaydedeceğiz” diye konuştu.

Strickland, bu denli önemli bir çalışmayla Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüş olsa da Kanada’daki Waterloo Üniversitesi Fizik Bölümünde henüz doçent doktor olarak görev yapıyor ve bu yüzden pek çok kişi onun akademik derecesinin çalışmasındaki değeri yansıtmadığı konusunda hemfikir.

Çeviren: Kemal Cihat Toprakçı


Referanslar
1. Science Alert, Wikipedia Rejected an Entry on This Physicist Because She Wasn’t Famous Enough. Well, She Just Got The Nobel Prize , <https://www.sciencealert.com/in-may-wikipedia-rejected-an-entry-on-a-physics-nobel-laureate-because-she-wasn-t-famous-enough?perpetual=yes&limitstart=1>

ilginizi Çekebilir

Arılar Çiçeklerin Elektrik Alanını Nasıl Algılar?

Rasyonalist

İki Hafta İçerisinde Dev bir Asteroid Dünya’ya Yakın Geçiş Yapacak

Emir Haliki

Karbonun Kaya Kadar Sert Ama Kauçuk Gibi Esneyebilen Yeni Bir Formu Bulundu!

Mümin Can

Yorum Bırakın