Sanat

Elektron Mikroskobu: Kıskaç Üzerinde Akarlar

Bu görüntüyü oluşturma biçimim ile fotoğraf çektiğim söylenemez. Çünkü bu görüntü fotonları değil, elektronları yakalayarak görüntü oluşturan bir mikroskop ile elde ettim.

Taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanarak elde ettiğim görselde üç maytın (akarın), kulağakaçan böceğinin kıskacı üzerinde durduklarını ve birbirleri ile etkileşim halinde bulunduğunu görebiliyoruz. Toplamda her biri 800x büyütme yaparak 3 farklı bölgesini tarayıp oluşturduğum görseli, bilgisayar ortamında panoramik hale getirip, renklendirme işlemini yaptım.

Toplam dijital çözünürlüğü bu sayede arttırmış oldum (10840x3485px). ODTÜ’de merkezi laboratuvarında Sedat Canlı’nın teklifi üzerine gidip oluşturduğum görsel benim ürettiğim ilk elektron mikroskobu görüntüsü oldu. Bu görseli oluşturma konusunda Sedat Canlı’ ya yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Emre Can Alagöz

Emre Can Alagöz

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Fotoğraf Bölümü öğrencisi. Astrofotoğrafi ve Fotomikrografi çalışmaları yapmakta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.