Popüler Bilim

Uykunuzu Yeterince Alsanız Bile Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz?

Yorgun hissettiğinizde, verilecek tavsiyelerden ilki, her zaman daha çok uyumanız yönünde olmuştur. Ancak uzun çalışma saatleri veya bağrışan bir çocuk dinlenmenizi engelliyorsa, öğleden sonraları kestirmek işe yarayabilir. Ancak bazılarımız, tavsiye edildiği gibi her gece yedi saatten fazla uyusa bile günü yorgun ve uyuşuk bir şekilde geçiriyor. Peki bunun sebebi ne olabilir?

AsapSCIENCE’ın son bölümünde açıkladığı gibi, yeterli uykuyu aldığınızı düşünseniz bile, aslında neden sürekli yorgun olabileceğinize dair birçok neden vardır:

Öncelikle, fazla hareketsiz kalıyor olabilirsiniz. Üstelik fiziksel çaba gerektiren şeyleri yorucu olarak nitelendirsek de haftada birkaç kez hafif egzersizler yapmak sizi daha enerjik hale getirebilir.

Şimdi şöyle hayali bir yolculuk yapalım: Nadiren çıktığınız açık havada hareketli bir gün geçiriyorsunuz. Yürüyüşe çıktınız veya parkta frizbiyle oynuyorsunuz. Muhtemelen o gece alışılmadık derecede iyi uyuyacaksınız. Çünkü uyudukları saatler aynı kalsa bile, düzenli egzersiz yapan insanlar geceleri daha iyi uyuyor.

Sahip olduğumuz diğer bir yanılgı ise, kafeinin bizi uyanık tutacağına inanmamızdır. Birçoğumuz espresso kahveyi yatmadan önce kafaya dikmeyiz elbette, ancak kafeinden kaçınma kavramı bundan çok daha geniş bir pencereye sahiptir. Kafein, gün boyu beyinde biriken sinir iletici adenozini engeller ki bu da bizi akşamları sersem gibi yapar.

Uyumadan 6 saat önce bile kahve içseniz, adenozin üretiminiz bozulur ve uyumanız zorlaşır. Ayrıca çalışmalar, kafeinin aslında günlük ritmimizi bozduğunu gösteriyor. Ancak bazen de yorgunluğunuz, günlük yaşama dair basit tercihlerinizden dolayı değil de, yukarıdaki videonun da açıkladığı gibi ruh sağlığınızla ilişkilidir.

Örneğin, genel anksiyete bozukluğu yorgunluğa neden olabilir. Hatta yüksek stres oranı ve kaygı da sizi oldukça bitkin yapabilir. Aynı zamanda depresyonun da uykunuzun kalitesinde etkisi vardır ki bu etki bazı durumlarda uykusuzluğa neden olabilir.

Ruh sağlığının yanısıra, fiziksel şartlar da aşırı yorgunluğa yol açabilir. Elbette ki bu tarz şeyleri doktor tanısına bırakmak en doğrusudur, fakat bu durumda demir eksikliği, tiroid sorunları ve diyabet gibi şeylerin rolü olabilir.

Sonuç olarak, sürekli yorgunlukla baş edecek çabuk bir çözüm yoktur, ancak AsapSCIENCE size en azından inceleyebileceğiniz, pratik bir liste sunuyor.

Eğer toplumsal jetlag ile baş etmiyorsanız -videoda ayrıntılı açıklanacak-, egzersiz hakkındaki taktikler gibi, tavsiyelerin çoğu kolaylıkla benimsenebilir. Belki de siz sadece sabah 9 akşam 5 insanı değilsinizdir, ona da yapacak bir şeyimiz yok.

Haydi, şimdi kahve molasına!


Çevirmen: Tutku Özkan

Referanslar
1. <http://www.sciencealert.com/here-s-why-you-are-constantly-tired-even-if-you-get-enough-sleep>
Görsel: Shutterstock

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button