Popüler Bilim

Silikondan Yapılan Yapay Kalp Normal Bir Kalp Gibi Çalışmayı Başardı!

Bilim insanları, sağlıklı bir insan kalbi gibi çalışabilen, hammaddesi silikon olan yapay bir kalbi 3 boyutlu yazıcıda üretmeyi başardılar! Bu başarı, bizi hasarlı insanların kalplerini organ nakline ihtiyaç duymadan değiştirmeye bir adım daha yaklaştırdı.

Dünya’da kalp yetmezliği bulunan 26 milyon insan olduğunu hesap edersek, ne yazık ki yeteri kadar donör bulmak pek de mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı yeni kalbe ihtiyaç duyan insanlara özel yapay kalp üretilmesi, organ naklinde yaşanan sıkıntılara ve bitmek bilmeyen bekleme sürelerine uzun vadede kalıcı bir çözüm sağlayabilir.

ETH Zürih Üniversitesi’nde görevli olan ve yapay kalp üretiminden sorumlu olan ekip, kalbin yarım saat boyunca normal bir kalp gibi çalıştığını, fakat yarım saatten sonra materyalin bozulduğu ifade etti. Araştırmada görevli olan bilim insanları bu süreyi uzatmak için çalışmalarına hararetli bir şekilde devam ediyor.

Ekipte bulunan Nicholas Cohrs; “ Hedefimiz, kalbe ihtiyaç duyan hastanın kalbine yakın boyutlarda olan ve normal bir kalbin fonksiyonlarını yerine getiren yapay bir kalp geliştirmek” İfadelerinde bulundu.

heart gif 3 Silikondan Yapılan Yapay Kalp Normal Bir Kalp Gibi Çalışmayı Başardı!
Telif: ETH Zurich

Silikon kalp, normal bir insan kalbinde olduğu gibi iki karıncığa ve de kalbin dışarıya kan pompalamasını sağlayan bir odacığa sahip. Bu odacığın amacı, basınçlı havanın odacığı şişirip-söndürerek, kanın damarlarda hareketini sağlamak. Kalbin istenildiği gibi çalışıp çalışmadığını test etmek için ise deneyler sırasında kan ile aynı viskoziteye sahip bir sıvı kullanıldı.

Yapay kalp yaklaşık olarak 390 gram ağırlığında ve 679 cm³ hacme sahip. Bu ölçüler yapay kalbin normal insan kalbinden daha ağır yapsa da, yaklaşık olarak aynı boyutlara sahip olan yapay kalbin bir sürü sorun çıkartan mekanik kalp pompalarına bir alternatif olarak kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Günümüzde mekanik kalp pompaları, kalp yetmezliği olan hastalarda; donör beklerken ve tedavi sonrası iyileşme sürecinde kullanılıyor.

Her silikon kalp ortalama 3,000 kalp atışı kadar dayandığı için kullanılan materyalin performansının arttırılması çok önemli-fakat düşününce böyle bir kalbin yapılması bile çok etkileyici.

Bu basitçe bir fizibilite testiydi” diyor Cohrs. “ Bizim amacımız kullanıma hazır bir kalp sunmak değil, yapay kalpleri geliştirmek için yeni yöntemler bulmaktı” diyerek bitiriyor ifadesini.

Hala insan kalbini yenilemekten ya da onarmaktan çok uzak olsak da, yine de bu tarz araştırmalarla her geçen gün hedefimize daha da yaklaştığımızı görmek heyecan verici.

Bilim insanları araştırmaya ek olarak kalbin videosunu da yayınladılar, aşağıda izleyebilirsiniz:

Araştırma Artificial Organs adlı dergide paylaşıldı.


Çevirmen: Deniz Gamze Sanal

Referanslar

1. ScienceAlert, “This 3d Printed Soft Artificial Heart Beats Just Like a Real One”
 <http://www.sciencealert.com/this-3d-printed-soft-artificial-heart-beats-just-like-a-real-one>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button