Popüler Bilim

Tesla’nın Otomatik Pilotu Kazayı Önceden Tahmin Etmeyi Başardı!

Tesla’nın oto pilot özelliği ile ilgili bol miktarda tartışma söz konusuydu. Eğer yardımcı sürüş teknolojisinin kazalara engel olabilme yeteneği ile ilgili hala kafanızda soru işaretleri varsa, bu yazımıza göz atmanızda fayda var.

Hollanda’dan yeni bir yol kamerası görüntüsüne göre, Tesla’nın oto pilotunun güvenlik özellikleri, önde hareket halinde olan iki araç çarpışmadan hemen önce tespit ediyor.

Twitter’dan Hans Noordsij kullanıcısı tarafından paylaşılan videoda da görebileceğiniz gibi iki şeritli bir otoyolda trafik oldukça hareketli. Kameranın ölçtüğü değerlere göre, arabanın hızı saatte 113 km/sa (70 mph).

Birdenbire, arabadan bir alarm duyuluyor. Bu alarm otomatik pilotun aracın ön tarafına yönelik çarpışma uyarısı sisteminden geliyor ve aracın hemen önünde potansiyel bir çarpışmayı haber veriyor.

tesla_car_accident

Bundan neredeyse bir saniye sonra ise, öndeki araç önündeki SUV’nin arka köşesine çarpıyor. Bu ciddi çarpışma sonrasında SUV durana kadar iki takla atıyor.

Alarmın çalmasının ardından, Tesla’nın acil durum frenleri, sürücü “manuel” şekilde basmadan önce harekete geçiyor.

Neyse ki, sürücüsünün önündeki yola yeterli miktarda dikkatini vermediği görülen hatchback araçtan kaynaklandığı söylenebilecek kazada, kimseye bir zarar gelmiyor. Eğer hatchback sürücüsü dikkatli olsaydı bu durumda SUV’nin trafik nedeniyle frene bastığını da görebilirdi.

Peki Tesla bu potansiyel kazayı daha gerçekleşmeden önce bilmeyi nasıl başardı?Eylül ayında, firma oto pilot yazılımının 8. versiyonu ile ilgili yaptığı güncellemeyle, Tesla modellerine birincil kameranın tespit edemeyeceği ve görüntü işleme sistemlerinin de her zaman belirleyemeyeceği potansiyel çarpışmaları öngörebilen fazladan radar işlemcisi ekledi.

Bu durumda, ön kamera görüntüsüne göre uyarı sisteminin kazanın arabanın hemen önündeki iki araçtan kaynaklandığını düşünmemiz söz konusu –çünkü büyük SUV aracın hatchback’in hemen ucundan sadece küçük bir kısmı görüş alanı içerisinde yer alıyor.

Peki ya araçların pozisyonunu değiştirsek? Hatchback’i SUV’nin önüne yerleştirsek –ve hatta SUV’nin daha da büyük bir araç olduğunu, bir kamyonet olduğunu varsaysak… Tesla içerisindeki insan sürücüler için potansiyel çarpışmayı öngörmek ve buna göre yavaşlamak imkansız olurdu.

İşte tam da burada otomatik pilotun yeni radarı kullanışlı hale geliyor. Tesla, Eylül’de güncellemeyi duyurduğunda, Hollanda’daki videoda gördüğümüz harici kazaları önleme üzerine işlev göreceği düşünülmüştü:

“Bunu bir adım daha ileri alacak olursak, bir Tesla, öndeki aracın altındaki radar sinyalini almayı da başaracak –bu radar sinyalinin imzasını ve fotonun varış süresini kullanarak sinyali ayırt edebilecek –ve hem sürücüye hem de radara görünmez olan öndeki araca göre fren yapabilecek. Öndeki araç, yoğun siste bir şeye çarpabilir, fakat Tesla çarpmayacak.”

Tesla’ya göre, tespit edilen objeleri görsel olarak da onaylayan bir kamera sistemi olmadan radarı birincil kontrol sensörü olarak araçlara eklemek kolay bir işlem değil.

Neden mi? Çünkü fotonlar hareketleri sırasında farklı tür yüzeylerden yansıyorlar. Tesla bir radar sistemine göre, insanların kısmen yarı saydam göründüğünü ve tahta ve plastiğin ise neredeyse tümüyle saydam göründüğünü söylüyor.

Diğer taraftan, metalik yüzeyler ise –özellikle de kıvrımlı veya tabak şeklinde olanlar –sinyali güçlendiriyorlar, bu yol kenarında duran bir kutu içeceğin radara göre tehlikeli bir engel olarak görülebileceği anlamına geliyor.

Tesla bu gibi sorunları, güncellenen oto pilot özelliğiyle çözdüğünü söylüyor. Yeni yazılımla etraftaki üç boyutlu cisimler hakkında daha fazla hesaplama yapmak ve arabanın etrafındaki dünyanın daha iyi şekilde algılanması mümkün hale geliyor.Hala daha muhteşem çalışmıyor, fakat firma yollarda benzer özelliklere sahip araçların daha fazla olması sayesinde radar teknolojisinin gelişeceğini düşünüyor. Bu bir grup aracın düzenli olarak yoldaki objeler ve sürüş koşullarıyla ilgili radar verisini sağlaması ile mümkün hale gelebilecek.

Tabii oto pilot özelliği henüz yeni bir özellik ve kullanıcıların gözlerini yoldan ayırmaları için bir bahane olarak kullanılamaz.

Fakat, kendi gözlerimizle dahi algılayamayacağımız tehlikeli durumlarda sürüş teknolojisinin kazalardan kaçınmamıza yardımcı olabileceğini bilmek güzel.

Herkese güvenli sürüşler!

Çeviri: Utku Demirhan

Referans
<http://www.sciencealert.com/watch-tesla-s-autopilot-predicts-a-crash-freakishly-early>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button