Popüler Bilim

Süper Kan, Diyabet ve Kanser Gibi Hastalıklara Çözüm Olabilir

Yeni kurulan bir biyoteknoloji şirketi  olan Rubius Therapeutics, alyuvarları (kırmızı kan hücrelerini) eksik enzimlerin yerini doldurmak ve kanser gibi nadir hastalıkları ve rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanmak istiyor. Şimdiye kadar şirket, araştırmaları için 220 milyon dolar topladı.

Doktorların, kanseri tedavi etmek için hastaların bağışıklık sisteminden alınan genetiği değiştirilmiş T-hücrelerini kullanmaları gibi Rubius Therapeutics, hedeflenen tedaviyi alyuvarları kullanarak geliştirmeyi amaçlıyor.  Rubius’un CEO’su Torben Straight Nissen’ın, tedavinin sentetik ve kimyasal maddeler değil de alyuvarlar kullanılarak yapılacağı için temelde süper kan olduğunu düşünüyor.

Rubius alyuvarlara iyileştirici proteinler yükleyip belirli bir hastalığı tedavi etmeye uygun hale getirmeyi planlıyor. Sonrasında rahatsızlığı tedavi etmek amacıyla hastanın vücuduna enjekte ediliyor. Nihayetinde bu süper kan, hastanın vücudundaki toplam kanın %1’inden daha az olacak.

Başlangıç olarak şirket süper kanı, kanser ile deri veremi ve tip 1 diyabet gibi otoimmün bozuklukları tedavi etmek kadar nadir hastalıklardan muzdarip olan hastaların kayıp enzimlerinin yerini doldurmak için kullanmak istiyor. Fakat T-hücresi tedavisinin aksine alyuvar tedavileri kişiselleştirmek zorunda değil. Rubius, yüz binlerce farklı hastayı tedavi edecek iyileştirici (terapötik) dozu üretmek için yalnızca bir tane evrensel donöre (0 negatif kan grubuna sahip) gereksinim olduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde,  2017 haziranında yatırımcılardan topladıkları 120 milyon doları takiben 100 milyon dolar daha toplayan Rubius, bu hedefine ulaşacak gibi görünüyor.

Nissen daha önceki bir açıklamasında “Bu fonların hepsi enzim eksikliğini, kanseri ve otoimmün hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ilk alyuvar terapötik ürünlerin geliştirilmesine katkı sağlıyor. Alışılmamış hücresel tedavilerin hastalara uygulama görüşünü, bizim gibi uzun vadeli olarak paylaşan yatırımcılar, liderler ve danışmanlardan oluşan çok yetenekli bir ekip topladık” dedi.

Şu aşamada bir kavramdan öte olmadığı için Rubius’un öne sürdüğü tedavinin yaygın bir şekilde kullanılması biraz zaman alacak. Öncelikle bu tedaviler geliştirilmeli, ardından etkinliğini görmek için birçok klinik teste tabii tutulmalıdır. Eğer her şey yolunda giderse süper kan geçtiğimiz sene onaylanan T-hücresi tedavisinde olduğu gibi, Birleşik Devletler Sağlık Bakanlığından (FDA) onay alacak.

*Bilim dünyasında neler gerçekleştiğini, tarihsel olarak vurgulamak ve göstermek amacıyla bazen yazılarımızı yeniden yayınlamaktayız. Bu nedenle yazıda yer alan bilgiler zaman içerisinde ilk yayınlandığı 2018 yılından itibaren güncellendiğini yitirmiş bilgiler içeriyor olabilir. Güncel durumlarını teyit etmenizi öneriyoruz.


Çevirmen: Berfin Aydemir

Referanslar

1. Futurism, Superblood Therapy Cancer Disease, <https://futurism.com/superblood-therapy-cancer-disease/>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Olun!

Bilimi yaymamızdaki tek destekçimiz sizlersiniz.

Sizlerden gelecek ufak katkılar, birleşerek çok daha fazlasını yapmamıza yardımcı olabilir.