Popüler BilimKimyaTeknoloji

Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi

Bilim insanları, sudan hidrojen elde etmenin etkili yollarını bulmak için her zaman hevesli olmuşlardır. Çünkü hidrojen, bu sayede temiz bir yakıt olarak kullanılabilir. Yeni geliştirilen bir cihaz, yalnızca Güneş ışığını güç kaynağı gibi kullanarak bunu yapmayı başardı.

Bu akıllı cihaz, tek bir birimde birbirine kaynaşmış katalitik elektrotlar ve perovskit Güneş pilleri kullanarak Güneş ışığı yardımıyla, %6.7’ye varan verimle hidrojen üretebiliyor. Elbette tüm otomobillerimizi, sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücrelerine çevirmeye başlamak için henüz çok erken olabilir. Ancak araştırmacılar, bu teknolojinin daha geniş anlamda kullanılabilmesi için ölçeklendirmenin nispeten kolay olması gerektiğini söylüyor.

fuel device Su ve Güneş Işığından Hidrojen Üreten Cihaz Geliştirildi

Texas Rice Üniversitesinden malzeme bilimci Jun Lou, konseptin aslında yapay bir yaprağa benzediğini söylüyor ve şu cümlelerini ekliyor: “Sahip olduğumuz bu entegre modül, güneş ışığından elde ettiği enerjiyi elektrokimyasal bir reaksiyon başlatmak için kullanıyor. Yani kimyasal yakıtlar elde etmek için, yalnızca su ve güneş enerjisini kullanıyor.

Perovskit, güneş enerjisi kullanımında son dönemlerde popüler haline geldi ve doğru bir şekilde kullanıldığında silikon güneş panellerinden çok daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlıyor gibi görünüyor. Bu çalışmada perovskit, suyu oksijen ve hidrojene ayrıştıran bir katalizöre güç vermek amacıyla kullanılıyor. Dahası, cihazın üretimi çok da maliyetli değil.

Cihazın çalışma sistemine dair oldukça önemli bir özellik ise kullandığı kapsülleme yöntemidir. Perovskitin etrafı polimer ile sarılarak suya batması halinde cihazın hasar görmesini engellenerek bu elde edildi.

Polimer, güneş pilini korurken aynı zamanda güneş ışığının geçmesini sağlıyor ve böylece piller ile elektrotlar arasında bir yalıtkan görevi görüyor. Kapsülleme yönteminin geliştirilmesi ve güneş pili verimliliğinin arttırılması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Cihaz, önümüzdeki yıllarda kendi kendine yeten bir enerji kaynağı gibi bir işleve sahip olabilir.

Lou, “Akıllı bir sistem tasarımı ile kendi kendini idame ettirebilen bir döngü oluşturabilirsiniz. Güneş ışığı olmasa bile depolanmış olan enerjiyi kimyasal yakıt olarak kullanabilirsiniz. Oluşan hidrojeni ve oksijeni ayrı tanklara koyabilir ve bu yakıtları tekrar elektriğe dönüştürmek için yakıt pili gibi başka bir modül ekleyebilirsiniz.” diyor.

Daha yapılacak çok şey olsa da bu yeni cihaz, önceki tasarımların karşılaştığı birçok sorunun üstesinden geliyor. Perovskitin bir dereceye kadar su geçirmez olması, doğrudan suya yerleştirilebileceği anlamına geliyor. Bu da sürecin daha hızlı işlemesini sağlıyor. Ekip, aynı anda hem oksijen hem de hidrojen elde edilmesi üzerine çalışmalarına devam ediyor

Bilim insanları, güneşten elde edebileceğimiz elektrik miktarını arttırmak için perovskit ve diğer malzemeleri birlikte kullanmayı deniyor. Temelinde perovskit kristalleri olan güneş pillerini kullanmanın dezavantajlarından biri, maliyetinin oldukça yüksek olması. Ancak bu çalışmada, daha ucuz alternatifler tercih edildi. Örneğin platin yerine karbon kullanılması gibi.

Lou, “Bu buluş, ticari engelleri ortadan kaldırabilir. Bunun gibi entegre cihazlar oldukça umut verici. Çünkü sürdürülebilir bir sistem oluşturma gücüne sahipler.


Çevirmen: Gamze Korkmaz
Editör: Ege Can Karanfil

Referans
1. ScienceAlert, ” Clever New Device Can Produce Hydrogen Fuel Using Water And Sunlight”
<https://www.sciencealert.com/new-device-splits-water-into-hydrogen-fuel-to-create-perpetual-energy-source>

Kapak Görseli:
<https://asunow.asu.edu/20200409-sun-powered-nanotechnology-could-supply-clean-water-and-renewable-energy>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.