Popüler Bilim

Şirince Tehlike Altında!

Şirince; tarihi miras, turizm ve doğa söz konusu olduğunda Türkiye için son derece değerli bir köy. Yaklaşık 600 kişinin yaşadığı bu köy, doğanın birçok güzelliğini bir arada barındırıyor. Ege bölgesindeki birçok köy gibi, Şirince’de de zeytin ağaçları adeta bir örtü gibi yamaçları kaplamakta.

Şirince köyünün yukarıda bahsettiğimiz güzelliklere sahip olması bir yana; köy, gerek Türkiye gerekse dünya için oldukça büyük bir öneme sahip olan başka bir oluşuma daha ev sahipliği yapmakta: Nesin Matematik Köyü.

2007 yılında, bağılşlarla ve gönüllülerin destekleriyle kurulan Nesin Matematik Köyü, açılan yaz okullarında binlerce öğrenciyi ağırlamış ve ağırlamaya devam etmektedir. Türkiye’nin ve dünyanın birçok farklı yerinden gelen eğitmenler; lise seviyesinden lisansüstü seviyesine kadar birçok farklı seviyede, birçok farklı konularda dersler vermektedir.

Ülkemiz için sahip olduğu önemin yanı sıra, dünya için de örnek teşkil eden bir oluşum Nesin Matematik Köyü. Kurulduğu tarihten bu yana, yapı izni alamayan ve karşısına çeşitli engeller çıkartılan Nesin Matematik Köyü, tüm bu zorluklara rağmen her geçen gün daha da büyüyerek birçok gencin “matematiğe bir şans daha vermesine” ortam sağlıyor.

Birbirinden farklı birçok alanda böylesine değerli bir kültürel mirasa ev sahipliği yapan Şirince köyü, son günlerde üzücü bir tehdit altında. Merkeze 2 km, matematik köyüne ise 1 km uzaklıkta kurulması planlanan mermer ocağı arama ve işletme projesi, gerek bölgenin ekosistemi için, gerekse yaşam standartları ve turizm açısından ciddi bir tehdit oluşturmakta.

Kültürel mirasa sahip, doğayla ve bilimle iç içe olmayı türlü güçlükleri alt ederek başarmış Şirince Köyü için, tüm bunları tehdit altına alan mermer ocağı kuruluşunun önünün bu denli kolay bir şekilde açılması, düşünülmesi gereken acı bir tabloyu gözler önüne sermektedir. Eğitimde güçlükler yaratılırken, doğa tahribatına yol vermek, kesinlikle rasyonalist bir yaklaşım değildir.

Kurulması planlanan bu mermer ocağı, oluşturacağı görsel kirlilik bir kenara dursun, ülkemizde açık ocak işletmeciliği yapılıyor olması sebebiyle birçok tehlike de barındırmaktadır. Açık ocak işletmeciliğinde, ocaktan açığa çıkan toz başta olmak üzere diğer atıklar bölgeye ciddi anlamda tehdit oluşturmaktadır. Hatta eğer gerekli önlemler alınmazsa su kaynaklarının kirletilmesi, hava kirliliği ve gürültü kirliliği gibi oluşacak etkiler; bölgenin kültürel ve çevresel mirasına şüphesiz zarar verecektir.

Kesilecek zeytin ağaçları, kirletilecek hava, kirlenen hava dolayısıyla zarar görecek tarım ve su kaynakları, kısacası tahrip edilecek güzeller güzeli bir doğa… Üstelik tüm bunlar, tüm dünyaya örnek olmuş bir eğitim kurumunun burnunun dibinde gerçekleşecek.

Bilim ve eğitim için çalışan gönüllüler olarak, başlatılması planlanan bu mermer ocağı projesinin durdurulması ve bilim insanlarının uyarılarına kulak verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu tabiat, bu miras hepimizin.

Rasyonalist Ekibi

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button