Popüler Bilim

Şekerleme Yapmak Sağlığınız İçin Faydalı!

Şekerleme yapıp hemen geleceğim.

İkindi vaktinde gelen ezici uykusuzluk hissine alışkınsınızdır. Bu öğle yemeğinizi yemiş ya da yememiş olsanız da gerçekleşir, yaygındır ve öğlen saat yaklaşık 13’ten 15’e kadar uyanıklığınızdaki doğal bir düşüşten kaynaklanır. Yani, kendinizi günün ortasında uykuyla boğuşurken bulursanız ve şekerleme yapabileceğiniz bir yerdeyseniz, durmayın yapın.

Kısa bir şekerlemeye zaman ayırmak uykusuzluğu hemen azaltacak ve uyandıktan sonraki birkaç saatte dinçliği arttıracaktır. Elbette şekerlemenin başka yararları da vardır.Neden Şekerleme Yaptığımızı Anlayalım

İnsanlar birçok nedenden dolayı şekerleme yapar, bazıları şunlardır :

  • Alınamayan uykunun açığını kapatmak
  • Önceki uyku kaybının sonrasında uykulu hissetmemek
  • Zevk, can sıkıntısı ya da vakit geçirmek için.

Şekerleme oldukça yaygındır. Hatta, yaklaşık % 50’miz haftada en az bir kez şekerleme yaptığını söylemiştir.

Şekerleme oranları Yunanistan, Brezilya ve Meksika gibi öğlen saat 13-15 arası “sessiz zaman”da insanların eve gidip şekerleme yapmasını içeren siesta kültürüne sahip ülkelerde daha yüksektir. Bu tür ülkelerde, %72’ye varan oranda kişi haftada dört kez şekerleme yapmaktadır.

Şekerleme Yapmanın Avantajları

Şekerlemeler sadece bizi daha az uykulu ve daha çok dinç hissettirdiği için değil, aynı zamanda bilişsel işleyişimizi, tepki sürelerimizi, kısa süreli hafızamızı ve hatta ruh halimizi geliştirdiği için de yararlıdır.

(Henüz yayımlanmayan) araştırmamız düzenli olarak şekerleme yapanların arada bir şekerleme yapanlara kıyasla öğlen yapılan kısa bir şekerlemenin ardından daha dinç hissettiklerini ortaya çıkarmıştır.

Diğer bir araştırma grubu beyin yollarının yeni bir beceriyi öğrenmeye karşılık olarak değiştiği yer olan motor öğrenmenin, kısa bir öğlen şekerlemesinin ardından düzenli şekerleme yapanların şekerleme yapmayanlara kıyasla önemli ölçüde daha iyi olduğuna ulaşmıştır.

Aslında, şekerlemenin tüm yararları kafein bağımlılığının yan etkileri ve gece muhtemel uyku bozukluğu olmadan kafein tüketimi ya da diğer uyarıcı ilaçlardan sonra hissedileninkine benzerdir.

Bir Şekerleme Ne Kadar sürmelidir?

Şekerlemede harcadığınız zamanın miktarı uygun olduğunuz zamana, şekerlemenin sizin işinize nasıl yarayacağına ve gelecek geceye yönelik planlarınıza bağlıdır. Genel anlamda, bir şekerleme ne kadar uzunsa, uyandıktan sonra o kadar dinç hissedersiniz.

Öğlen yapacağınız 1-2 saatlik uzun şekerlemeler, sizin o gece daha az uykusuz olacağınız (ve daha az uyku gerekeceği) anlamına gelecektir. Bu, uykuya dalmanızın normalden daha uzun süreceği anlamına gelebilir.

Normalden daha uzun süre ayakta kalmayı planlıyorsanız ya da uyku vaktinde uykuya dalmanızın biraz daha uzun sürmesi sizin için rahatsız edici değilse, şekerlemenizi 1.5 saat sürecek kadar yapın.

Bu normal bir uyku döngüsünün uzunluğudur. Yaklaşık bir saat derin uykuyu yaşarsınız ardından son yarım saatte hafif uyku gelir.

Hafif uykuda uyanmak sizin tazelenmiş ve dinç hissetmenize neden olacaktır. Ancak, derin uykuda uyanmak aynısını yapmayacaktır.

Eğer çok uzun uyuyor ve şekerlemenin sonundaki hafif uykuyu kaçırıyorsanız, miskin ve uykulu hissederek uyanacak olmanız kaçınılmazdır. Eğer şekerleme sonrası uykulu hissederseniz, endişelenmeyin bu his geçicidir ve bir süre sonra kaybolacaktır.

Diğer bir seçenek ise kısa “güç” şekerlemesi yapmaktır. 10-15 dakikalık kısa şekerlemeler; uyandıktan sonra anında dinçliğinizi, bilişsel performansınızı ve ruh halinizi önemli ölçüde iyileştirebilir. Yararları genellikle birkaç saat sürer.Güç şekerlemeleri harikadır çünkü uyandıktan sonra miskin ya da uykulu hissetmezsiniz. Bunun nedeni bu kısa zaman boyunca herhangi bir derin uykuya girmemenizdir.

Araştırma, günün herhangi bir zamanıyla kıyaslandığında kısa, ikindi öncesi şekerlemesinin en büyük canlanmayı sağladığını ileri sürüyor.

Ancak, uyanık kalmak için çabalıyorsanız herhangi bir zamanda yapılan kısa bir şekerleme uyanık kalmanıza yardımcı olacaktır.

Çeviri: Didem Solmaz


Referanslar

1.Science Alert,”Here’s Why Naps are Really Good for You, According to Science”

<https://www.sciencealert.com/afternoon-naps-are-good-for-you-science>

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı