Popüler Bilim

Saklı Kıta Zealandia İçin Bilimsel Çalışma Başlıyor!

Bu hafta jeologlar “dünyanın saklı kıtası” unvanıyla anılan Zealandia’ya ulaşarak burada yerin altını araştıracakları bir çalışmaya başlayacaklar.

Zealandia yüzde doksanı sular altında bulunan, 4.9 milyon kilometrekare büyüklüğünde bir kıtasal kabuk bölgesi. Su hattının üstündeki kısmını sadece Yeni Zelanda ve Yeni Kaledonya oluşturuyor.

“Bu yolculuk, çoğu suyun altında kalan bölgenin tarihini aydınlatmaya yönelik ilk sondaj çalışması olacak.” diyor Rice Üniversitesinden Gerald Dickens. Kendisi aynı zamanda araştırma gemisi JOIDES Resolution’ın bilimsel ekibinin başındaki kişilerden biri.

Gemi Avustralya’nın Townsville limanından 30 Temmuz’da ayrıldı. Eylülde Tasmanya’ya ulaşmadan önceki iki ay, denizde ve altı mevkide yapılacak sondajlarla geçecek. Lord Howe Rise adlı ilk sondaj mevkisi için yolu yarıladıklarını belirten Dickens, bu bölgeye Avustralya zamanıyla perşembe öğleden sonra ulaşmaları gerektiğini söylüyor.

Zealandia 85 milyon yıl önce ayrı bir kıta haline geldi. İncelen kabuğu sonrasında dalgaların altında kalarak battı.

50 milyon yıl önce Zealandia’nın altına dalan Pasifik Levhası şimdi Yeni Zelanda olarak bildiğimiz kısmı su üstüne itti ve böylece bir yanardağlar zinciri yarattı. Dickens, “Levhaların nasıl battığını anlayabilmek için elimizde olan en iyi yere bakıyoruz.” diyerek konunun önemini vurguluyor.


Çevirmen: Mümin Can

Referanslar

1. New Scientist, “Voyage to Study Earth’s Mostly Submerged Hidden Continent Begins”
<https://www.newscientist.com/article/2142518-voyage-to-study-earths-mostly-submerged-hidden-continent-begins/>
Kapak Görseli: Shutterstock

Mümin Can

Rasyonalist araştırmacı yazar ve çevirmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.