Popüler BilimAstronomi

Sakin olun, NASA Burcunuzu Değiştirmedi!

İnsanların burçları yüzünden endişelenmesi pek de alışılmadık bir şey değil; ancak ne yazık ki birkaç yılda bir NASA’nın çıkıp Yay olan burcunuzu Akrep yapmadıklarını ya da böyle bir değişimin kişiliğinizi etkileyemeyeceğini açıklaması gerekiyor. Hayır, NASA burcunuzu değiştirmedi.

Aslında astronomların burçları değiştirmesi mümkün değil. Çünkü astronomi ve astroloji tamamen farklı şeyler ve içlerinden yalnızca biri bir bilim dalı olarak görülebilir.

Birleşik Devletler uzay ajansı attığı tweette: “Birkaç yılda bir tekrarlayan burç hikayesiyle ilgili yorumlarınızı görüyoruz. Hayır, burçları değiştirmedik.” ifadesine yer verdi.

‘Burçların değiştiği’ iddiası 2016’ya kadar dayanıyor. Aslında astronomların yaptığı tek şey temel matematiği kullanmaktı ancak bu büyük bir karmaşaya sebep oldu.

Neler olduğunu anlayabilmemiz için üç bin yıl öncesine, antik Babiller’in takımyıldız kavramını bulduğu zamana dönmeliyiz.

Dikkatli gökyüzü gözlemcilerine sahip olan bu antik uygarlık, zamanı hesaplamak için yıldızları kullanıyor ve kendilerini evren ile derin bir bağ içinde görüyorlardı.

On iki aylık takvimlerini taklit edecek şekilde gökyüzünü on iki eşit dilime bölen Babiller, her bir dilimi temsil etmesi için bir takımyıldız ya da bir burç seçtiler.

Dünya yörüngesinde ilerledikçe Güneş, tıpkı bir saat gibi, sırayla her burçtan geçiyordu.

Ancak, her bir dilim için bir takım yıldız atamak kolay değildi ve bazen tarihlerde biraz sapma olabiliyordu. Dahası, Babiller’in adlandırdığı on üç takımyıldız vardı. Bu yüzden, içlerinden bir tanesini takvime dahil etmek mümkün değildi. Opiuchus ya da Türkçe adıyla Yılancı takımyıldızı takvime dahil edilmedi.

Sonuç olarak, temeli takımyıldızlara dayandığı için astroloji tamamen gelişigüzel bir alan. Özellikle günümüzde dünyanın eksen eğimi yüzünden gökyüzünün kaydığını göz önüne alırsak.

2016 yılında, NASA çocuklar için kurduğu eğitici sitesi Space Place’de burçların neden günümüz şartlarına uymadığını açıkladı. 13. burcu da ekleyerek, astronomlar burçlar için yeni tarihleri hesapladı.

Babiller’in 12 burcu oluşturduğu zamanda, doğum tarihinizin 23 Temmuz ve 22 Ağustos arasında olması Aslan takımyıldızının altında doğduğunuz anlamına geliyordu. Şimdi, yani 3.000 yıl sonra, Dünya’nın ekseni (kuzey kutbu) eski doğrultusunda olmadığı için gökyüzü kaydı.
 • Oğlak: 20 Ocak – 16 Şubat
 • Kova: 16 Şubat – 11 Mart
 • Balık: 11 Mart – 18 Nisan
 • Koç: 18 Nisan – 13 Mayıs
 • Boğa: 13 Mayıs – 21 Haziran
 • İkizler: 21 Haziran – 20 Temmuz
 • Yengeç: 20 Temmuz – 10 Ağustos
 • Aslan: 10 Ağustos- 16 Eylül
 • Başak: 16 Eylül – 30 Ekim
 • Terazi: 30 Ekim -23 Kasım
 • Akrep: 23 Kasım- 29 Kasım
 • Yılan: 29 Kasım- 17 Aralık
 • Yay: 17 Aralık – 20 Ocak

Tabii ki, bu hesaplama resmi olarak burçların değiştiğini iddia etmiyordu. Burada olan şey matematiğin ilginçliğinden başka bir şey değildi; fakat birçok insan burçları çok ciddiye alıyor ve işler kontrolden çıkabiliyor. Söz konusu yazı paylaşıldıktan sonra, NASA’nın herkesin burcunu değiştirdiğine dair söylentiler hızla yayıldı. O zamandan beri, NASA astrolojinin astronomları ilgilendirmediğini olabildiğince net bir şekilde halka anlatmaya ve böylece konuyu kapatmaya çalışıyor. Aslına bakarsak, söylentinin doğru olmadığı 2016 yılında çoktan ispatlanmıştı. Ancak hala, her seferinde yalanlanmasına rağmen, söylentiler birkaç yılda bir tekrar gündeme geliyor. Hem de artık gökyüzündeki takımyıldızlar kadar öngörülebilir bir şekilde.

İşte yine başlıyoruz.

Çevirmen: Zeynep Zengin
Editör: Ege Can Karanfil

Referans
1. ScienceDaily, “Please Stop Freaking Out, NASA Has Not Changed Your Star Sign”
< https://www.sciencealert.com/please-stop-accusing-nasa-of-changing-your-star-sign-it-s-getting-old >

Zeynep Zengin

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik lisans öğrencisi.
Back to top button