Popüler BilimYaşam

Sağlığımız İçin Önemli Duyuru: HPV ve Rahim Ağzı Kanseri

Dünya genelinde her 2 dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri yüzünden ölmektedir. Halbuki erken tanı ve etkin bir tedaviyle, bu kanser önlenebilir.

Human Papilloma Virüs (HPV) ve Rahim Ağzı Kanseri

Modern çağın tıp literatüründe hızla yükselip üçüncü sıraya yerleşen, rahim ağzı veya tıbbi adıyla serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen üçüncü nedenidir. Yine dünya genelinde her iki dakikada bir kadın, serviks kanserinden ölmektedir. Türkiye’de ise hastalık, en sık görülen sekizinci kanser türüdür.

Serviks kanserinin nedeni, Human Papilloma Virus (HPV)

Serviks kanserinin nedeni, Human Papilloma Virus (HPV)

Yaklaşık 90 HPV tipi mevcuttur, ancak yüksek riskli tipleri serviks kanserine yol açabilen anormal hücrelerin gelişmesine neden olabilmektedir. Serviks kanseri olgularının çoğuna iki tip HPV (HPV 16 ve 18) neden olmaktadır ve olgularının yaklaşık % 70’inde bu iki tipe rastlanmıştır. HPV esas olarak cinsel yolla bulaşır ve cinsel hayata erken başlayan yada çok partner değiştiren kadınlarda serviks kanseri riski artar. Kadın genital bölgesinin dıştan içe hemen her noktasında siğil benzeri papüller yapılarla kendini gösterebilen hastalık, zaman zaman hiçbir bulgu vermeden de kanserleşme eğilimi gösterebilmektedir. Bu arada erkeklerde de penis, skrotum (testis kesesi) ve genital bölgede lezyonlar kansere sebep olabilmekle beraber; oral bulaş sonrasında dudak, dil, ağız, boğaz ve gırtlak kanserine kadar pek çok kanser oluşumunda neden olarak gösterilmiştir.

Günümüzde ülkemiz Sağlık Bakanlığı;  ulusal kanser tarama programı kapsamında, serviks kanseri için 30 ile 65 yaş arasındaki tüm kadınları ücretsiz olarak Pap-smear testi ile taramaktadır. T.C. vatandaşı statüsündeki herkesin kayıtlı olduğu bir aile hekimi var. Aile hekimlerinizle irtibata geçerseniz, 3-5 dakikadan daha fazla zaman almayacak bu pratik işlem için size memnuniyetle yardımcı olacaklardır. Yapılan test sonrasında, HPV virüsü ile enfekte olup olmadığınız ve şayet virüsü taşıyorsanız hangi tipte olduğu bilgisini sosyal ve mesleki gizlilik ilkeleri çerçevesinde öğrenebilir, enfeksiyon kansere dönüşmeden alınacak tedbirler ve tedavi yöntemleri hakkında rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Çevremizdeki kadınların da konudan haberdar olması için ellerinden geleni yapacağından hiç şüphe duymadığımız, siz değerli Rasyonalist takipçilerine de gösterecekleri duyarlılık için şimdiden çok teşekkür ederiz.

Unutmayın: Erken teşhis hayat kurtarır.


Hazırlayan: Dr. Sercan Özaydın

Referanslar
1. WCRF, Cervical cancer statistics <http://www.wcrf.org/int/cancer-facts-figures/data-specific-cancers/cervical-cancer-statistics>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Olun!

Bilimi yaymamızdaki tek destekçimiz sizlersiniz.

Sizlerden gelecek ufak katkılar, birleşerek çok daha fazlasını yapmamıza yardımcı olabilir.