Popüler Bilim

Rusya ve Amerika İlk Ay İstasyonu İçin Beraber Çalışacak!

2017 baharında , NASA büyük Uzay Fırlatma Sistemi (UFS) roketinin ne için kullanılacağı hakkındaki planlarını açıkladı: Güneş Sisteminin keşfedilmesine bir basamak olarak hizmet edecek olan Dünya-Ay arası yörüngede bir uzay istasyonu; Derin Uzay Geçidi’ni inşa etmek.

Bugüne kadar, bunun 2021’den 2026’ya kadar UFS’nin inşa edilmesi için dört önemli modülü teslim eden şirket ile birlikte, bir NASA projesi olacağı varsayılmıştı. Ancak yine de, çeşitli müteahhitlerle gelişmekte olan çeşitli bileşenlerle birlikte ayrıntılar belirsizdi.

Ancak bugün, NASA ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos, Derin Uzay Geçidini birlikte inşa edeceklerini açıkladı. Avustralya’daki Adelaide’de 68. Uluslararası Uzay Kongresinde bir anlaşma imzaladılar ve haberi dünyaya duyurdular.

Rusya ne katkıda bulunacak? TASS’a göre, Rus yetkililer, istasyonun bir ile üç arası modülünün yanı sıra uzay aracının istasyona yaklaşırken kullanacağı yerleştirme mekanizmasını sağlayacaklarını söyledi.

Rusya ayrıca yeni süper ağır kargo roketleriyle istasyon parçalarının bazılarını taşımayı teklif etti. Roketi belirtmediler ancak gelişmekte olan Angara roketine benziyor ve önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk uçuşlarını yapması bekleniyor.

Derin Uzay Ağ Geçidi, UFS ve Orion Mürettebat Modülü tamamlandıktan sonra, NASA’nın insan uzay araştırması için birincil hedef olarak görev yapacak. UFS’nin ilk fırlatılışı, 2018’de Dünya-Ay  arası bir uçuşta insansız bir Orion kapsülü taşıyacak. Sonra UFS, Europa Clipper’ı, Jovian Sistemine fırlatmak için kullanılacak.

Asıl fikir,  2021 ve 2023 yılları arasında Güneş enerjisi modülünü istasyona taşımak, ardından da 2024’te yaşam modülünü, 2025’te lojistik modülü ve nihayet 2026’da hava kilidi modülünü istasyona taşımaktı.

Bu noktada, NASA, güç modülünün ve yaşam sistemin geliştirilmesi için çeşitli uzay şirketlerinden teklifler istedi ve Rusya’nın katılımının bu modüllerin yapımı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmayacağını belirtmedi.

Rusların katılımlarını bildirmesi ile bunun istasyonun yapısını veya modül yapılandırmasını nasıl etkileyeceğini gerçekten bilmiyoruz. Bu, diğer uzay ajansları (yeni ilan edilen Avustralya Uzay Ajansı gibi) için de teşvik edici olabilir.

Elbette, Ruslar Uluslararası Uzay İstasyonunun inşasına katıldılar. İtici ve seyir rehberliği için Zarya modülünü sağladılar, daha sonra da yaşam alanları için Zvezda’yı ve yerleştirme modülleri için Pirs, Poisk ve Rassvet’i sağladılar.

Ayrıca astronot yollamak da dahil olmak üzere istasyonun yarısına destek sağladılar ve astronotları istasyona taşımanın tek yolu olan Soyuz roketlerini ulaşım için kullanıma açtılar.

Yakın zamana kadar, Uluslararası Uzay İstasyonu, görevini sonlandırmaya yaklaşırken, Rusya istasyona olan desteğini almakla tehdit ediyordu. Ancak bu yılın başlarında, 2024 yılına kadar, gerekirse 2028 yılına kadar, ISS’yi desteklemeyi kabul ettiler.

Ayrıca, 2007 yılında piyasaya sürülmesi planlanan çok amaçlı laboratuvar modülü  üzerinde çalışmaya devam ediyorlar ve bu modülün 2018’de istasyona bağlanması bekleniyor.

Derin Uzay Ağ Geçidi ile olan ilgisini ilan etmeden önce Rusya, ISS görevi bittikten sonra muhtemelen kendi yörünge uzay istasyonunun geliştirilmesine yatırım yapacaklarını söylemişti. Ayrıca, görünüşe göre robot ay mekiği ve kara görevinde çalışıyorlar.

Derin Uzay Geçidi ile ilgili tek açıklama bu değil. Ayrıca bir güneş yelkeni de alabilir.

Kanada Uzay Ajansından mühendisler, itici gaza ihtiyaç duymadan uzay istasyonunu yeniden yönlendirmede görev yapabilecek küçük bir güneş yelkenini Derin Uzay Geçidine bağlamayı önerdi.

Yüzölçümü yaklaşık 50 metre olabilir ve normalde Derin Uzay Geçidinin kullanım ömrü boyunca kullanılabileceği yüzlerce kilogram hidrojen yakıtının tasarrufunu sağlayabilir.

Çeviren: Tutku Kaymaz


Referanslar

1.ScienceAlert, It’s Official: Russia And The US Will Work Together on The First-Ever Moon Station
<http://www.sciencealert.com/russia-and-the-us-are-going-to-space-together-again>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button