BiyolojiPopüler BilimTeknolojiYaşam

NASA Solunum Cihazı Üretti!

NASA’nın Solunum Cihazı

NASA araştırmacılarından oluşan bir ekip, COVID-19 hastalarını tedavi etmek için geleneksel solunum cihazının yaklaşık sekizde biri maliyetle üretilebilecek bir solunum cihazı geliştirdi. NASA’nın yeni ürününe, ‘yerel olarak erişilebilir ventilatör müdahale teknolojisi’nin İngilizce kısaltması olan VITAL ismi verildi. Ve bu VITAL, yalnızca 37 gün içerisinde yapıldı. Şimdilerde NASA’nın tasarladığı bu solunum cihazının, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alması bekleniyor.

Yapılan bir açıklamaya göre, cihaz “COVID-19 hastalarını tedavi etmek için tasarlandı” ve bu haftanın başında yapılan kritik bir testi geçti.

Süreçten bir video;

VITAL

VITAL (Yerel Olarak Erişilebilir Ventilatör Müdahale Teknolojisi) olarak adlandırılan cihaz, NASA’nın mühendisleri tarafından Kaliforniya eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı’nda (JPL) geliştirildi.

JPL Direktörü Michael Watkins yaptığı bir açıklamada, “Tıbbi cihaz üretiminde değil uzay aracında uzmanız ama mükemmel mühendislik, titiz testler ve hızlı prototipleme uzmanlıklarımızdan sadece birkaçı.” sözlerini söyledi.

Beklentilerin Karşılanması

NASA’ya göre, VITAL’ in çok daha az parçası olduğu için üretimi ve bakımı geleneksel cihazlardan çok daha kolay. Ayrıca cihaz, saha hastanelerinde kullanılmak üzere değiştirilmeye de müsait.

Icahn Tıp Fakültesi İnovasyon Direktörü Matthew Levin yaptığı bir açıklamada, NASA’nın geliştirdiği prototipin, çeşitli simüle hasta koşulları altında tam da beklenen performansı gösterdiğini belirterek, VITAL’ in COVID-19 hastalarının tedavisinde hem ABD’de hem de tüm dünyada gönül rahatlığıyla kullanılabileceğinden emin olduğunu ekledi.

Çeviri: Gamze Korkmaz

Referans:
1.Futurism, “NASA Develops Ventilator to Treat Coronavirus Patients”
https://futurism.com/the-byte/nasa-coronavirus-ventilator

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button