Popüler Bilim

NASA Başkanı, Biden Göreve Başlamadan İstifa Edeceğini Duyurdu

Amerika seçimlerinde Demokrat partiden Joe Biden’ın seçilmesi üzerine, NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) başkanı ve Cumhuriyetçi parti üyesi Jim Bridenstine istifa edeceğini duyurdu.

Hatta Biden istese bile, görevinde kalmayacağını dile getiren Bridenstine: “Amerikan başkanıyla yakın ilişkide olan birine ihtiyaç var… yönetim tarafından güven duyulan birisi…” dedi ve şunları ekledi: “Yeni yönetim için doğru kişi olduğumu düşünmüyorum”.

“Amerika’nın uzay keşiflerinde büyük işler başararak, dünyanın önde geleni olması konusunda politik bir uzlaşma var… Geçmişte yaşananlardan dersler çıkardık ve bence şu anda bu geleceği garantileyen bir meclisimiz var.” şeklinde açıklamada bulunan Bridenstine aynı zamanda şöyle ekledi: “NASA başkanı olarak çok ciddi işler yapabilecek bir sürü kişi var”.

Şu anda gelecek NASA başkanın kim olacağı belirsiz ve önce resmi olarak seçim işlerinin sonuçlanması gerekiyor.

Bridenstine, Trump tarafından 2017 yılında NASA başkanlığına aday gösterilmiş ve Amerikan senatosu tarafından 50-49 oyla 2018 yılında seçilmişti.


Çevirmen: Ögetay Kayalı

Referanslar
1. Space.com <https://www.space.com/nasa-chief-bridenstine-step-aside-president-biden?fbclid=IwAR29xnoiXNTvrYP7JtTm43wzQOhgZSouhUsi8Ny8yRDorBt_5rxufyYh3JI>

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.
Back to top button