CanlılıkPopüler Bilim

Mutluluğu Satın Alabilir Miyiz?

Yeni bir araştırma sonucuna göre, mutluluğu eşyalarda değil deneyimlerde buluyoruz. Yani tüketiciler satın aldıkları maddi şeylerden çok deneyimsel şeylere para harcadıklarında daha mutlu oluyor.  

Texas Üniversitesi Pazarlama bölümü öğretim üyesi Amit Kumar, “Bir gömleği satın almakla bir yolculuğa para vermek karşılaştırılamaz elbette, ancak buna rağmen fiyatı hesaba katsak bile deneyimlerin insanları daha çok mutlu ettiği sonucuna varıyoruz” diyor.

Bu konuda yapılan bir çalışmaya, eşya veya deneyim satın almak isteyen 2.600’den fazla yetişkin katıldı. Eşya satın almak isteyen alıcıları; mücevher, giyim veya mobilya gibi ürünleri tercih ederken deneyim satın almak isteyen alıcılar ise etkinliklere, restorana gitmek gibi deneyimlere yöneldi. Katılımcılara gün içinde satın alma davranışlarını ve duygularını takip etmeleri için konuya ilişkin mesajlar gönderildi.

Sonuç: Deneyim satın almayı tercih eden katılımcılar deneyimin türüne veya maliyetine bakılmaksızın çok daha mutlu oldu.

5.000 katılımcıyla yapılan ikinci bir çalışma, tüketici türlerindeki farklılıkları araştırdı. Katılımcılar, ne kadar mutlu olduklarını ve son bir saat içinde bir şey satın alıp almadığını, satın aldıkları veya tükettikleri şeyleri bildirdiler. “Evet” diye yanıt verdiklerinde soruların ardı arkası kesilmedi. Aynı etki gözlemlenmişti.

Kumar, bir konuşmasında “Daha mutlu olmak istiyorsanız, harcamalarınızın bir kısmını maddi mallardan çok deneyimlere ayırmak çok daha akıllıca olabilir.” diyerek şu sözleri de ekliyor: “Muhtemelen bu sizi çok daha mutlu edecektir.

Araştırmacılar, deneyim satın almayı tercih eden tüketicilerin satın almadan önce, satın alma sırasında ve sonrasında daha mutlu olduğunu belirtiyor. Bu da muhtemelen deneyimlerin yarattığı anılardan kaynaklı.


Çevirmen: Gamze Korkmaz

Referanslar

1. UsNews, Can You Buy Happiness, <https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2020-03-21/can-you-buy-happiness-yes-study-suggests-if-you-spend-on-experiences>

Kapak Görseli
https://www.puntacanacheaptransfers.com/concerts

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button