Popüler Bilim

Maske Takmayan Yerlerde Vaka Artarken, Takan Yerlerde Düşüyor!

Koronavirüs vakalarının, maske takma konusunda esnek politikalara sahip olan eyaletlerde yükseldiği görüldü. Bu durum, uzmanların hastalığın yayılmasını önlemede yüzü kapatmanın önemine yeniden vurgu yapmasına neden oldu.

Maske takılmasının zorunlu olmadığı yerlerde vaka sayısı %84 artarken, zorunlu olan yerlerde %25 azalmıştır.

16 eyalet şu anda bölge sakinlerine maske takmayı zorun kılmamakta, fakat sadece kullanımını önermektedir. Bir Inquirer analizine göre, Teksas ve Arizona da dahil olmak üzere, bu eyaletlerde son iki hafta içinde yeni koronavirüs vakaları %84 oranında artmıştır.

New York, Illinois ve Michigan da dahil olmak üzere, halk arasında maske takmanın zorunlu olduğu 11 eyalette son iki hafta içinde yeni vakalar %25 azalmıştır. Maske kuralı daha az sıkı olan ve sadece belirli işletmelerin çalışanları ve patronları tarafından maske takılması zorunlu olan diğer eyaletlerdeki vakalarda genel olarak %12 düşüş görülmüştür (bu gruptaki Pennsylvania %28 düşüş görmüştür). Bu arada, belirli işletmelerin sadece çalışanları için maske takılmasının zorunlu olduğu yerlerde yeni vaka sayısında %70 artış görülmüştür.

face mask rules Maske Takmayan Yerlerde Vaka Artarken, Takan Yerlerde Düşüyor!

face mask rules2 Maske Takmayan Yerlerde Vaka Artarken, Takan Yerlerde Düşüyor!

Johns Hopkins Biocontainment Unit’in hemşire eğitimcisi Jade Flinn, “Maske takmak, tıpkı sosyal mesafeyi korumak ve uygun el hijyenini sağlamak gibi virüsün bulaşmasına karşı en etkili yöntemlerden biridir” demektedir. “Hatta maske takmak, daha etkili bir önleme tedbiridir. Çünkü konuşma veya nefes alma gibi temel aktivitelerimizde daha çok viral parçacıklar üretmekteyiz.”

Son birkaç aydır değişim gösteren siyasi tartışmalara ve halk sağlığı mesajlarına rağmen, sağduyulu ve bilimsel niteliği olan çalışmalar maskelerin, koronavirüsün yayılmasını sınırlandırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Son çalışmalar, sosyal mesafeye uymak ve maske takmak gibi insan davranışlarının, karantina uygulamasını kaldıran eyaletlerde koronavirüs vakalarının yeniden canlanmasından kaçınmanın bir anahtarı olduğunu ileri sürmüştür.

Flinn, “Maskenin tüm amacı sizi yalnızca diğerlerinden değil, aynı zamanda asemptomatik taşıyıcılardan -iyi durumda olan ve virüse maruz kaldıklarının farkında olmayanlar- korumaktır. Asemptomatik taşıyıcılar diğer insanlarla etkileşime geçtikleri zaman üretecekleri viral parçacıkları taşırlar.” şeklinde açıklamasına devam etmiştir.

Yine de bazı eyaletler normal hayata dönüş aşamalarında, maskelerin kullanımı konusunda diğerlerinden daha proaktif olmuştur.

Kısıtlayıcı politikalar virüs yayılımının artışı ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda uzmanlar maskelerin etkili olduğunu da kabul etmektedirler. Ancak diğer unsurların da iş başında olduğu konusunda bizi uyarıyorlar.

Test kapasitesi bunlardan biridir. İnsanların devlet politikalarına uyup uymadığı ve normal yaşama dönüşün başlatılması da bir diğeridir. Maskelerin yalnızca belirli işletmelerin çalışanları için zorunlu olduğu Florida’nın Sağlık Bakanlığı, salı günü 3.289 yeni vaka bildirmiş ve eyalet çapında toplam vaka sayısı 103.506’ya yükselmiştir.

Bunlarla birlikte eyalet geneline yayılan trendler sürekli maske takmanın ülkenin çoğu yeri için bir zorluk olacağını göstermektedir.

Flinn açıklamalarına, “Maske takmak kültürümüzde köklü olmayan bir şey. Bunu tekrar gözden geçirmeli ve sadece kendimiz için değil, başkalarını da korumak için maske takmamızın gerekliliği gerçeği ile yüzleşmeliyiz. Her eyalet koronavirüs oranlarındaki dalgalanmaları ve akışları deneyimleyecek. Normal yaşama dönüşte mekanlar açılmaya devam ettikçe ve insanlar maskeden dolayı daha şikayetçi hale geldikçe ilk maske taktığımız zamanki bilince sahip olmamız çok önemli. Şubat, Mart ve Nisan aylarında yaptıklarımızı yaz aylarında da yapmalıyız ve şimdi gardımızı düşürmemeliyiz.” şeklinde devam etmektedir.

Uzmanlar, uzun süreli bağışıklık sağlayan bir aşı geliştirilinceye kadar maske takmanın geçici ancak etkili bir önlem olduğunu vurgulamışlardır.


Çeviren: Emir Haliki
Editör: Ögetay Kayalı

Referanslar

1. Coronavirus cases rise in states with relaxed face mask policies
<https://www.inquirer.com/health/coronavirus/covid-19-coronavirus-face-masks-infection-rates-20200624.html>

Emir Haliki

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi - Fizik Bölümünde Doktor Araştırma Görevlisi. Ağ bilimi, astrobiyoloji, genetik düzenlenme mekanizmaları, karmaşık sistemler ve astronomik cisimler çalışma alanı. Aynı zamanda matematik ve sayısal çözümleme de ilgi alanları. Bunların yanında amatör olarak, gözlemsel astronomi, doğa yürüyüşleri, satranç ve robotik kodlama ile ilgileniyor.
Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.