Popüler BilimAstronomiEvren

Kutup Yıldızı Hangi Yönü Gösterir?

Kutup yıldızı (Polaris) kuzey yönünü gösterir. Fakat Polaris, aslında sadece kuzey yarı küredekiler için kutup yıldızıdır. Dünya’nın dönüş ekseni doğrultusuna denk geldiği için, gece boyunca yeri hiç değişmez ve kuzeyi işaret eder. Diğer yıldızlar ise Dünya’nın dönüş hareketinden dolayı gece boyunca onun etrafında bir çember çizerler. Fakat güney yarı kürede yaşayanlar bu kadar şanslı değildir. Orada Dünya’nın dönüş eksenine denk gelen parlak bir yıldız yoktur.

Aynı zamanda kutup yıldızı kuzey yarı küredekiler için her zaman Polaris değildir. Yaklaşık 25,800 yıllık döngülerle Dünya’nın dönüş ekseni bir yalpalama hareketi yapar ve bu hareket sırasında dönüş ekseninin baktığı doğrultu değişir. Günümüzde Polaris’e denk gelen bu doğrultu yaklaşık 13,000 yıl sonra gökyüzünün parlak yıldızlarından Vega’ya denk gelecektir.

kutup yıldızı hangi yönü gösterir
Dünya’nın dönüş ekseninin yalpalama hareketi (presesyon).

Kutup yıldızıyla ilgili daha detaylı bilgiler için bkz. Kutup Yıldızı (Polaris) Nedir? Nasıl Bulunur? Neden Sabittir?


Hazırlayan: Ögetay Kayalı

Kapak görseli: Lincoln Harrison

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button