EvrenAstronomiKozmolojiPopüler Bilim

Kozmoloji Dersleri Başlıyor!

26 Nisan Pazar günü saat 21:00 itibariyle Youtube üzerinden canlı olarak yayınlayacağımız Kozmoloji (evren bilim) derslerine hepiniz davet ediyoruz. Gelin birlikte evren hakkında konuşalım, merak ettiklerinize cevaplandırırken, hep birlikte evren hakkındaki kavrayışımızı genişletelim.

Hedef Kitle

Her kesimden katılımcılar davetlidir. Belirlenmiş müfredatımız dahilinde anlatacağımız her konuya girişi, oldukça basit, sözel anlatımlarla yapacağız. Bu safhada kozmoloji hakkında bilgi sahibi olmasanız dahi, konunun temelleri hakkında birçok şey öğrenebileceksiniz. Zaman ilerledikçe konu detaylanacak, fakat sonra konunun değişmesiyle tekrar aynı rutine dönülecektir.

Özetle konuları işleyiş biçimimiz yüzeyselden detaylıya olacak şekilde planlanmıştır. Bu sayede her kesimden katılımcı, yayından faydalanabilecektir.

İçerik

Toplamda 6 dersten (6 haftadan) oluşmasını planladığımız derslerin müfredatı aşağıdaki tablodaki gibidir. Derslerden önce konulara göz atabilirsiniz, fakat bu bir zorunluluk değildir. Konu hakkında önceden bilgi sahibi olmak istiyorsanız Kozmoloji yazı dizimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Derste en az bir kere değinilecek kavramları, meraklıları için anahtar kelime olarak ayrıca belirttik.

Her ders, hatta çoğunlukla her konu birbirinden bağımsız olmaya gayret gösterilerek tasarlandı. Fakat konular bir noktada birbirine bağlandığı için, daha iyi bir kavrama adına derslerin bütün olarak dinlenmesini tavsiye ediyoruz. Yine de eğer bir kısmını kaçıracak olursanız, kaldığınız yerden devam etmenizde bir sakınca olmayacaktır. Yani sürekli olarak geçmişe atıfta bulunmamaya mümkün mertebe gayret göstermeye çalışacağız.

Amaç

Derslerin odak konusu kozmoloji olsa da, esas amacımız, dinleyici kitlesinde bilimsel düşünce biçimini yaygınlaştırmaktır. Bu nedenle konuları anlatırken, bu amaç doğrultusunda şekillendiren örneklerle bezendirilmiş bir anlatım tarzı sergileyeceğiz. Sadece bilimsel gerçekleri anlatmayacak, onların nasıl ortaya çıktığını, neden böyle şeyler düşünüldüğünü inceleyecek, hatta yanlışlıklar olup olmayacağını birlikte sorgulayacağız.

Derslerin sonunda, tamamen takip eden bir kişi, lisans seviyesine oldukça yakın bir kozmoloji bilgi birikimine sahip olacaktır. Geniş bir kitleye hitap ettiğimizden ötürü, çok fazla matematiğine girmeyeceğimiz için, lisans seviyesine yakın demeyi uygun görüyoruz. Eğer talep olursa, dersler bittikten sonra, konuların derinliklerine indiğimiz bir devam serisi de planlayabiliriz.

Soru-Cevap

Canlı yayın olmasını özellikle istedik, çünkü gerçek bir ders atmosferi yaratmayı amaçlıyoruz. Tıpkı üniversitelerde olduğu gibi, aynı ciddiyetle ders anlatacağız. Bu süreçte sizler canlı olarak konuyla alakalı sorularınızı yöneltebileceksiniz. Akışın sürekli olarak bozulmaması için, moderatörlerimiz konuyla ilgili, akışa aykırı olmayan soruları ara ara bana yöneltecekler.

Soru sormaktan çekinmemenizi istiyoruz. Mümkün mertebe gelen soruları, temel kavrama ve detay soruları olarak ikiye ayıracağız. Konuya çok uzak dahi olsanız, kavramsal açıdan size yardımcı olabilecek soruları cevaplayacağımız gibi, konu hakkında bilgisi olanların spesifik sorularını da ele alacağız.

Tek ricamız, konu özelinde sorular yöneltmeniz. Belirlenen müfredata bağlı kalmamız gerektiğinden ve dersler zaten yeterince dolu içeriğe sahip olduğundan, konu dışı olan sorulara ne yazık ki cevap veremeyeceğiz. Evrenin genişlemesini işlerken, karadelikler hakkında gelen bir soruya maalesef yanıt vermemiz mümkün olmayacak. Bu nedenle sorularınıza cevap alabilmeniz için, ilgili konuyu beklemenizi rica ediyoruz. Çünkü kimsenin sorusunu yanıtsız bırakmak istemiyoruz.

Talep olması halinde ayrıca genel bir soru-cevap yayını da planlamamız mümkündür.

Referanslar

Konunun anlatımı sırasında kullanacağımız referans kitaplar aşağıda listelenmiştir. Bunları yayınının ilk dakikalarında da tanıtacağız. Her birinden topladığımız bilgileri harmanladığımız, sadece bir yere bağlı kalmadığımız bir anlatım olacak. Fakat kitapların bazılarını meraklıları için tavsiye edip, kısa bir inceleme de yapacağız.

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.