EvrenAstronomiKozmolojiPopüler Bilim

Kozmoloji Dersleri – 2: Genişleyen Evren ve Hubble

Geçen hafta giriş yaptığımız, toplamda 6 haftadan oluşacak olan kozmoloji (evren bilim) derslerimize bu hafta ikincisiyle devam ediyoruz.

Canlı yayın adresi: Kozmoloji Dersleri – 2: Genişleyen Evren ve Hubble Parametresi
Kozmoloji nedir: Kozmoloji (Evren Bilim) Nedir?
Müfredat için: Kozmoloji Dersleri Başlıyor!
1. dersi tekrar izlemek için: Kozmoloji Nedir? Işık ve Uzaklıklar

2. Dersin İçeriği

3 Mayıs Pazar günü saat 21.00 itibariyle düzenleyeceğimiz dersin odak konusu genişleyen evren olacak. Bazen anlaşılması güç olan bu konunun derinliklerine inerek; sıklıkla karıştırılan, yanlış bilinen bazı kavramlara değineceğiz. Hubble parametresi özeli etrafında döneceğimiz bu yayın, daha çok bilgi odaklı bir yayın olacak ve takriben 1:00-1:30 saat arası sürecek.

Yayını her yaştan takip edenler olduğu için, mümkün mertebe her kesime hitap edecek düzeyde bir anlatım tercih ediyoruz. Lakin zaman zaman konunun size basit ya da karmaşık geldiği bölümler olabilir. Konunun işlenişini basitten, kapsamlıya doğru ele alacağız. Böylelikle her bilgi birikiminden kişinin yayından maksimum faydayı sağlamasını hedefliyoruz.

Sorular

Sorular ilk derse göre daha farklı bir şekilde alınacak. Konunun belirli bir kısmı anlatıldıktan sonra duraksayacak ve anlatılan kısma kadar olan soruları alıp, yanıtlandırıp devam edeceğiz. Tekrar belirtmekte fayda görüyoruz: Eğer konu dışında (her ne kadar kozmolojiyle ilgili olsa da), o an anlatılanlar dışında, bir soru gelirse bunu ne yazık ki konuyu saptırmamak amacıyla cevaplayamayacağız.

Merak ettiğiniz tüm soruların konularını kapsayan bir müfredat hazırladık. Dolayısıyla ilgili sorunun konusunu beklemenizi, sorunuzu bu ilgili yerde sormanızı bekliyor olacağız. Çünkü kimsenin sorusuna yanıt vermemezlik etmek istemiyoruz, konu dışına çıkıldığında da akış bozulup zaman uzadığı için, böyle bir yola gitmek zorundayız.

Anlayışınız ve ilginiz için teşekkür ediyor, sizleri yayınımıza bekliyoruz.

Rasyonalist Ekibi adına Ögetay Kayalı

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button