Popüler BilimAkvaryumBiyolojiCanlılıkYaşamZooloji

Dünyanın En Büyük Canlısı: Milyonlarca Koloniden Oluşan Gizemli Deniz Canlısı

Newsweek dergisinde yayınlanan bir rapora göre, araştırmacılar Batı Avustralya açıklarında garip bir derin deniz organizması buldu ve bu organizma kesinlikle devasa boyutta.

Schmidt Okyanus Enstitüsü (SCI), keşfedilen bu canlıyı resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Hint Okyanusu’ndaki Ningaloo Kanyonu’nda tespit edilen canlı için sosyal medyada #NingalooCanyons etiketi kullanıldı ve Sifonofor Apolemia olarak adlandırılan bu güzel canlının fotoğrafları paylaşıldı. Ayrıca Schmidt Okyanus Enstitüsü’ne göre UFO şeklinde bir beslenme ağı olan bu canlı, dünyanın en büyük canlısı olabilir.  

Bilim insanları, uzun bir ip biçiminde olan bu zehirli hayvanın dış halka çapının yaklaşık 15 metre, uzunluğunun ise 50 metre olduğunu iddia ediyor. Schmidt Okyanus Enstitüsü sözcüsü Logan Mock-Bunting, Newsweek’e verdiği bir röportajda şunları söylüyor: “Bütün olarak değerlendirdiğimizde hayvan, çok çok daha uzun.” “Ekibimizin tahminlerine göre bu canlının toplam uzunluğu 120 metreden fazla.”

https://twitter.com/SchmidtOcean/status/1247231196347674625?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1247231196347674625%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Ffuturism.com%2Fthe-byte%2Fufo-like-sea-creature-millions-clones

İçten dışa sarmal yapıda olan organizma, aslında milyonlarca küçük organizmanın bir araya gelmesiyle oluşan bir “sömürge organizması” ve bilim insanları tarafından derin deniz avcısı olan bir sifonofor olarak sınıflandırılıyor. Bu küçük organizmaların bazılarında sifonoforun avını öldüren dikenli hücreler bulunuyor.

Asheville Kuzey Karolina Üniversitesi’nden yardımcı doçent doktor Rebecca Helm, bu organizmaların ne olduğunu açıklayabilmek için popüler bilim kurgudan örnekler veriyor. Helm, SCI’nın paylaştığı gönderiye “ Keşfedilen bu canlı, sanki Borg ve Klon Savaşları filmlerinde doğan bir bebek gibi birbirine bağlı milyonlarca klondan oluşuyor” yorumunu bıraktı. “Bir kolonide bir klonun yapabileceği bir sürü farklı iş var ve her bir klon belirli bir görevi üstelenerek bunda uzmanlaşıyor.”  

“Size bunun ne olduğunu ve neden aklımı başımdan aldığını söyleyeyim” diyerek ekledi: “Şuana kadar gördüğüm sifonofor kolonilerinin çoğu belki 20 santimetre uzunluğunda, belki de bir metre falandır. Fakat bu hayvan çok büyük. Ve sadece büyük değil, koloninin çarpıcı bir özelliği daha var: koloni avlanıyor.”

“Sifonoforlar nadir karşılaştığımız canlılar değil, sadece bölük pörçük ve birbirlerinden uzaklar” diyor Helm ve şu soruyu soruyor “Okyanusu keşfetmeye devam ederken, başka hangi canlıları göreceğimizi kim tahmin edebilirdi ki?”


Çevirmen: Gamze Korkmaz

Referans
1.Futurism, ” “UFO-Like” Sea Creature Made up of “Millions of Clones” “
https://futurism.com/the-byte/ufo-like-sea-creature-millions-clones

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.