Popüler BilimAkvaryumCanlılıkYaşam

Kolombiya’nın Gökkuşağı Nehri: Caño Cristales

Gökkuşağı nehri Caño Cristales görenleri hayretlere düşürüyor! Kolombiya’nın Meta bölgesinde yer alan Caño Cristales nehri bildiğiniz nehirlerden çok farklı. Nehir, yılın belirli dönemlerinde kısa bir süreliğine kırmızı, sarı, mavi, yeşil ve siyah renkte akıyor. İşte görenleri hayrete düşüren Cano Cristales nehrinin sırrı…

Benzersiz bir nehir

Kolombiya’nın başkenti Bogota’nın 170 kilometre güneyinde bulunan dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerinden biri olan Cano Cristales nehri, bildiğiniz nehirlerden çok farklı. 100km uzunluğa ulaşan ve bazen “Akan Gökkuşağı” olarak adlandırılan Caño Cristales, yılın belirli aylarında dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz doğal bir şölen sunuyor.

Seçici bitkiler

Bazı insanlar, Caño Cristales’e rengini veren şeyin yosunlar ve yosunların yapısı olduğunu düşünse de aslında nehre rengini veren şey, parlak renklerini ortaya çıkarabilmek için uygun su seviyesine ve yeterli miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyan “macarenia clavigera” adlı endemik bir su bitkisidir. Bu canlı renkler sadece Haziran ayından Aralık ayına kadar görülebiliyor.

Macarenia Clavigera: Ender Bir Bitki

Nadir bir bitki türü olan Macarenia Clavigera, ilk başta koyu yeşil rengindedir. Yağmur sezonu başladığında su seviyesinin yükselmesinin ardından nehir zeminine yeterli miktarda güneş ışığının ulaşmasıyla birlikte bu nadir bitki mor, fuşya, pembe, sarı ve yeşil renklerine bürünüyor.

Macarenia Clavigera bitkisinin büyümesi ve renklerin çeşitli hale gelmesi yıllık yağmur miktarı, sıcaklık ve güneş ışığına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu yüzden bir sene kırmızı ile kaplanan Caño Cristales, bir başka yıl yeşil ve sarı renkte olabiliyor.

p025ztdc Kolombiya’nın Gökkuşağı Nehri: Caño Cristales

Bölgeye Ulaşım

2000’lerin ortalarına kadar, FARC çatışmalarından dolayı Caño Cristales tehlikeli bölge ilan edildi ve bölge neredeyse tamamen erişilemez hale geldi. Ancak bugün Kolombiya ordusu, Caño Cristales’e giriş kapısı olarak hizmet veren La Macarena kasabasının çevresinde 30 km’lik bir alanı kontrol ederek bölgeyi turistler için açık ve güvenli hale getiriyor ( 30 km’lik güvenli bölge dışında kalan alan Kolombiya hükümeti tarafından halen kırmızı  bölge olarak tanımlanıyor).

Bogotá veya Villavicencio’dan kalkan uçaklar ile ulaşılan La Macarena’daki havaalanı o kadar küçük ki, bagaj arabaları hayvanlar tarafından havalimanına taşınıyor. Motorlu tekneler daha sonra Guayabero Nehri’nden parlak kırmızı Amerika papağanı ve renkli maymunların yaşadığı La Macarena’ya geçiyor. Yolculuğun geri kalanında yürünerek Caño Cristales’e ulaşılıyor.


Çevirmen: Gamze Korkmaz

Referanslar
BBC, Colombia’s “Liquid Rainbow”, <http://www.bbc.com/travel/story/20140903-colombias-liquid-rainbow>

Video Referansı
https://www.youtube.com/channel/UCajXeitgFL-rb5-gXI-aG8Q

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.