7.9 C
İstanbul
21 Şubat 2020
Popüler Bilim Teknoloji

Katil Robotlar Yasaklanacak mı?

Killer Robots

Bilim insanları, yapay zeka tarafından yönetilen katil robotların yasaklanmasını istiyor.

Bir yaşamı sonlandırma kararı yapay zekaya bırakılmalı mı?

Katil robotlar hepimiz için geliyor

Dronlar gibi otonom silah sistemleri, belli bir zaman içerisinde savaş alanlarında insan askerlerin yerini alabilirler. Fakat yapay zekanın buna karar verebilip bir insanın hayatını sonlandırabilmesi etik midir?

Otonom Silahlar
Bu hafta Washington DC’deki Amerikan Bilim İlerleme Toplantısı’nda uzmanlar bariz bir sonuca ulaştı. Sonuç ise yankılanan bir ‘Hayır’. BBC’nin bildirdiğine göre, etik profesörleri ve insan hakları savunucularının dahil olduğu uzmanlar yapay zekanın kontrol ettiği silahların geliştirilmesinin yasaklanması gerektiğini savunuyor.

İnsan Hakları Nöbeti yöneticisi Mary Wareham, BBC’ye “Biz yürüyen ya da konuşan robotların dünyayı ele geçirmesinden korkmuyoruz, daha olası bir şeyden dolayı endişeliyiz; o da alışılagelmiş silah sistemlerinin otonom hale gelmesidir.” demiştir.

İnsan Haklarını Gözetmek
Ortaya çıkan bir başka büyük soru ise bir makinenin insan hayatına kastetmesi durumunda bunun sorumlusunun kim olacağıdır. Makineyi yapan kişi mi?

New York’taki New School’dan bir profesör, BBC’ye “Bir makineye insan hayatına kastetme yetkisinin verilmesi meşrulaştırılamaz ve bu durum insan haklarının ihlal edilmesidir. Makineler ahlak sahibi değildirler ve hayata kastetmek gibi kararlar almak durumunda bırakılamaz.” demiştir.

Ancak, yapay zeka kontrollü silah sistemlerinin kullanımını herkes yanlış bulmuyor. ABD ve Rusya, Eylül ayında Cenevre’de yapılan bir müzakerelerin ardından otonom silahların yasaklanmasına açıkça karşı çıkan birçok ülkenin arasındaydı.

Çeviri: Ayşe Ege PalazReferans:

1.Futurism, “Scientists Call for a Ban on AI-Controlled Killer Robots”
<https://futurism.com/scientists-ban-ai-killer-robots>

ilginizi Çekebilir

Yıldızların Çocukları Elementler ve Periyodik Tablo

Mümin Can

Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti!

Ege Can Karanfil

Bilim İnsanları Bakterilerin Dokunma Duyusuna Sahip Olduğunu Keşfettiler!

Mümin Can

Yorum Bırakın