Popüler BilimTeknoloji

Kanatlarında Yolcu Taşıyabilen Çılgın Uçak Tasarımı

Hollandalı havayolu şirketi KLM kanatlarında yolcu taşıyarak yakıtı daha verimli kullanacak V harfi biçiminde bir uçağın geliştirilmesi için yatırım yapıyor.

KLM, fütüristik şeklinin “Uçan V”’yi daha hafif ve daha aerodinamik yaptığını belirtti. Tasarımcıları uçağın günümüzün önde gelen hava aracı Airbus 350A’ya nazaran yüzde 20 daha az yakıt ihtiyacı olacağını söylüyor.

Araştırmacılar uçağın bir prototip örneğinin bu sonbahara kadar hazır olabileceği fikrindeler. Ancak CNN’e göre uçağın gerçek dünya versiyonunun hizmete girmesi en azından 2040’a kadar pek mümkün değil.

Yolcuları, kargoyu ve yakıt tanklarını kanatlarında tutan sürdürülebilir bir hava aracı yapma düşüncesi kendisi zamanında Berlin Teknik Üniversitesinde öğrenci olan Justus Benad ile başladı.

Bu düşünce şu anda KLM ile ortak çalışan Hollanda’nın Delft Teknik Üniversitesi tarafından daha ileriye götürülüp geliştirildi.

5cf6430e11e205355e47df83 12001 Kanatlarında Yolcu Taşıyabilen Çılgın Uçak Tasarımı

KLM’nin söylediğine göre, gelişmiş Airbus A350 gibi “Uçan-V” 314 yolcu ve 160 metrekare kargo taşıyabilecek. Bunun yanında aynı kanat genişliğine sahip olacak, bu da aynı kapılara, geçitlere ve hangarlara uyacağı anlamına geliyor.

Ama V şekilli uçağın uzun mesafe uçuşlu seyahatler için daha sürdürülebilir olacağını şirket belirtiyor.

Delft Teknik Üniversitesinden Roelof Vos bir ifadesinde, “Uçan-V, A350’den daha küçük ve mümkün olan hacim miktarıyla karşılaştırıldığında daha az giriş yüzey alanına sahip.” diyor. “Sonuç daha az direnç. Bu da Uçan-V’nin aynı mesafeye uçmak için daha az yakıta ihtiyaç duyacağı anlamına gelmekte.”

KLM’ye göre uçak ayrıca var olan en yakıt verimli turbo fan motorlarını kullanıyor. Mevcut model kerosen (gazyağı) kullanıyorsa da gelecekte elektrik turbo fanları kullanacak şekilde uyarlanabilir.

FlyingV01 Kanatlarında Yolcu Taşıyabilen Çılgın Uçak Tasarımı

“Uçan-V Hollanda havacılık sektörünün sürdürülebilir hedeflerini karşılamada yardımcı olur.” diyor Vos.

Yolcular daha uzak mesafelere ve daha sık uçarken sektör, havacılık karbondioksit emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 35 azaltmak istiyor.

Vos ana hedeflerinin emisyonsuz bir uçuş olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar ilk uçan prototiplerini Ekim’de sunmayı ümit ediyorlar. Modelin dayanılıp kalıp kalmadığını test etmek için uçak düşük hızlarda uçurulacak.


Çevirmen: Mümin CAN

Referanslar
1.sciencealert.com, “This Crazy Fuel Efficient Plane Design Has Passengers Sitting in Its Wings”
<https://www.sciencealert.com/fuel-efficient-v-plane-plans-to-seat-passengers-in-its-wings?fbclid=IwAR2Omkobq5rwPiR-OLONE4IEtxnDOBWxFikLdl4lw5fIwphuxuB6oViXO0Q>
2.businessinsider.com, “One of Europe’s flagship airlines is working on a fuel-efficient, V-shaped plane that seats passengers in its wings”
<https://www.businessinsider.com/flying-v-klm-funds-plane-that-seats-passengers-in-wings-2019-6>

Bu yazı ilk olarak 29 Haziran 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Mümin Can

Rasyonalist araştırmacı yazar ve çevirmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.