Popüler BilimBiyolojiCanlılık

Kafeinin Acılığına Duyarlılığı Olan Kişiler Daha Fazla Kahve İçiyor!

Scientific Reports dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, kafeinin acı tadına hassasiyeti olan kişilerin daha çok kahve içtiğini ortaya koydu.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesinden araştırmacı yazar Dr. Marilyn Cornelis, “Kafeinin acı tadına duyarlı olan kişilerin daha az kahve içmesini beklersiniz, değil mi?” diyor ve ekliyor: “Ancak durum hiç de böyle değil. Kafeinin oluşturduğu öğrenilmiş bir uyarım nedeniyle kahve içen kişilerde, kafeinin tadını alma veya kafeini tespit etme yetisi oluşuyor. Başka bir deyişle, kahvenin acılığını ve özellikle de kafeinin o belirgin acı lezzetini tatma kabiliyeti yüksek olan kişiler, iyi şeyleri onunla ilişkilendirmeyi öğreniyorlar.

Cornelis ve diğer yazarlar, 438.870 İngiltere Biobank katılımcısının kahve, çay ve alkol tüketimini değerlendirmek için üç acı maddenin (kafein için rs2597979, propiltiyourasil için rs1726866 ve kinin için rs10772420) kullanıldığı genetik varyantlar ile Mendel rastgeleleştirmesi (hastalık epidemiyolojisinde yaygın olarak kullanılan bir teknik) analizleri yaptılar.

Cornelis, kafeine daha duyarlı ve çok kahve içen kişilerin daha az çay içtiklerini, ancak bunun sadece kahve içmekle meşgul oldukları için olabileceğini söylüyor.

Ekip ayrıca kinin ve propiltiyourasinin acı tadına duyarlı olan kişilerin kahve içmekten kaçındığını belirtiyor.

Cornelis, “Bulgular, genetiğimize göre kodlanan acı tat algımızın; kahve, çay ve alkol tercihimizi etkilediğini gösteriyor” sözlerini de ekliyor.

Kafeinin bizi nasıl etkilediğini merak ediyorsanız;


Çevirmen: Gamze Korkmaz

Referans
1. Sci-News, “People with Higher Sensitivity to Bitter Caffeine Taste Drink More Coffee, Study Says”
http://www.sci-news.com/genetics/higher-sensitivity-bitter-caffeine-taste-06614.html

Kapak Görseli
https://www.newsweek.com/what-dalgona-coffee-how-make-this-whipped-coffee-treat-home-ease-1496325

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button