AstronomiPopüler Bilim

Jüpiter’de İki Yeni Uydu Keşfedildi!

Jüpiter’in etrafında bildiklerimizden başka iki uydu daha olduğu bulundu ve böylece toplamda bu dev gezegenin etrafında bugüne kadar keşfedilen uydu sayısı 69’a yükseldi.

Bu uydular şimdilik özel bir isme sahip değiller. Bunun yerine keşif tarihlerine göre S/2016 J 1 ve S/2017 J 1 olarak etiketlendiler. Buradaki “S” uydu (satellite) anlamına gelirken, “J” ise Jüpiter’i ifade ediyor.

Keşifleri, Carnegie Bilim Enstitüsü’nden Scott Sheppard tarafından yönetilen bir ekip gerçekleştirdi. İki uydunun da 1 ila 2 kilometre arasında büyüklüğe sahip olduğu düşünülüyor. Yörüngeleri ise Jüpiter’den sırasıyla 21 milyon ve 24 milyon kilometre uzaklıkta.

Sheppard, uyduların ilk olarak Mart 2016 ve Mart 2017 tarihlerinde gözlendiğini ve konumlarının Hawaii’deki Mauna Kea’da bulunan Subaru teleskobu tarafından doğrulandığını açıkladı. Bu gök cisimleri Güneş Sistemi dışında dokuzuncu gezegeni bulmak için yapılan bir araştırma sırasında bulundu. Üstelik belki daha fazlasının da bulunabileceği düşünülüyor.

Sheppard, “Aslında 2017 gözlemlerinde birkaç yeni uydu daha gördük ama bunların 2003’ten beri görülmeyen eski uydular mı yoksa yeni mi olduğuna karar vermek için tekrar gözlem yapmamız gerek. Bizi izlemeye devam edin.” diye yazıyor blog gönderisinde.

Keşfedilen Uyduların Görüntüleri, Kaynak: Scott Sheppard ve Ark.
Keşfedilen Uyduların Görüntüleri, Kaynak: Scott Sheppard ve Ark.

S/2016 J 1’in gezegen etrafında dönüşü 1,65 yıl sürerken S/2017 J 1’inki ise 2,01 yıl alıyor. Gezegenin çoğu uydusu gibi bunlar da Jüpiter’in döndüğü yönün tersine bir yörüngeye sahip.

Eğimleri (uydular ile Jüpiter’in yörüngesi arasındaki açı) oldukça fazla, Sky&Telescope’a göre 140 ve 149 derece arasında. Jüpiter’e çok yakın hareket ederken gezegenin çekimine yakalandıkları düşünülüyor. Uyduların gezegen çevresindeki yörüngeleri oldukça eliptik bir yol izliyor.

Uyduların boyutu Jüpiter’in küçük uydularına yakınlık gösteriyor. Galileo Uyduları olarak bilinen Ganymede, Callisto, Io ve Europa ise diğerlerine göre çok daha büyük (3000 – 5000 km).

Bulunan iki uydu, en son yine Sheppard’ın ekibinin iki uydu keşfettiği 2011 yılından bu yana Jüpiter’in etrafında keşfedilen ilk uydular.

Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter aynı zamanda en çok uyduya sahip gezegen. Onu 62 uydusuyla Satürn takip etmekte.

Çeviri: Mümin Can

Referanslar
1. IFLScience, Two New Moons Have Been Found Around Jupiter and There Might Be More to Come
<http://www.iflscience.com/space/two-new-moons-have-been-found-around-jupiter-and-there-might-be-more-to-come/>
2. Sky&Telescope, Two New Satellites For Jupiter
<http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/two-new-satellites-for-jupiter/>

Kapak Görseli: NASA’s Godard Space Flight Center

Mümin Can

Rasyonalist araştırmacı yazar ve çevirmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button