14.6 C
İstanbul
23 Eylül 2019
Popüler Bilim Zooloji

Ağaçlara Tırmanabilen Dev Yengeç

Devasa boyutlarıyla ilk bakışta maket gibi duran bu hayvanlar, fazlasıyla gerçektir. Bilimsel ismi Birgus latro olan hindistan cevizi yengeçleri, adından da anlaşılacağı üzere temelde hindistan cevizleri ile beslenmektedir. Bu hayvanlar eklembacaklılar şubesine ait en büyük tür olma özelliğine sahiptir. Boyutları 90 cm’ye (legspan), ağırlıkları da 4,1 kg’a kadar çıkar.

Coconut Crab 3

Hindistan cevizi yengeçleri kara yaşamına uyum sağlamıştır, bu yüzden birçok özelliğiyle diğer yengeçlerden ayrılır. Karada koku almalarını sağlayan, böceklerinkine benzer antenleri vardır. Ayrıca geliştirdikleri ciğer benzeri organ ile karada rahatça nefes alıp verebilirler. Yine bu organ nedeniyle, diğer yengeç türleri su altında herhangi bir problem yaşamazken hindistan cevizi yengeçleri boğulma tehlikesi geçirir. Bu organ, birçok zoolog tarafından solungaç ve akciğer arasındaki evre olarak yorumlanmaktadır. 5 yaşında cinsel olgunluğa erişen bu hayvanların ortalama ömürleri 60 yıldır.

Bu yengeçler güçlü uzuvlarıyla hindistan cevizlerini delip içeriğini emerler. Bazen sadece bir hindistan cevizini kırmak için günlerce uğraştıkları bilinmektedir. İnat konusunda keçilerden çok da eksikleri yoktur. Uzun uğraşlardan sonuç alamadıklarında, hindistan cevizini 10 m’lik ağaçlara çıkarıp aşağıya atarak kırdıkları da gözlenmiştir.

Bu ilginç yengeçler Hint ve Pasifik okyanuslarındaki adalarda yaşamaktadır. Doğal düşmanları olmamasına rağmen insanlar tarafından aşırı avlanırlar, bu nedenle insan yerleşimi olan adalarda onlara pek rastlamazsınız. Yine de bir gün Hint-Pasifik okyanuslarındaki adalara yolunuz düşerse bu yengeçlerle fotoğraf çekilmeyi unutmayın!

Tandoğan Oruz

Referanslar
1. <http://www.iucnredlist.org/details/2811/0>

ilginizi Çekebilir

Geleceğin Ayak Sesleri: Nanoteknoloji

Sercan Özaydın

Ay’ı Roket Yakıtı Üretmek İçin Kazacağız!

Ege Can Karanfil

Atomun İlk Defa Fotoğrafı Çekildi!

Rasyonalist

1 yorum

Ağaca Çıkabilen Dev Yengeç - Habergaraj.com 8 Nisan 2017 at 10:05

[…] Kaynaktan Oku cevizi color com hindistan icon org rasyonalist Rasyonalist.org utm […]

Yorum Bırakın