Popüler BilimYaşam

Hayvanlara Eziyet ve Antisosyal Davranış Arasındaki İlişki

Eleonora Gullone’un kitabı farklı istismar türleri arasında güçlü bağlar olduğunu gösteriyor.

Eleonora Gullone’un Palgrave Macmillan Hayvan Etiği Serisinin bir parçası olarak yayınlanan “Hayvan Zulmü, Antisosyal Davranış ve Saldırganlık: Bağlantıdan Daha Fazlası” adlı yeni kitabı, farklı istismar türlerini bağlayan güçlü ampirik kanıtların olduğunu gösteriyor. Günümüzde hayvanlara ve insanlara yönelik davranışlar arasında büyük bir bağ olduğu düşünülüyor. Bu kitap ise hayvanlara ve insanlara olan istismar türleri arasındaki ilişki konusunda, birçok okuyucumuzun ilgisini çekebilecek oldukça kapsamlı bir kaynak.

Aradaki Bağlantı

Melbourne’daki Monash Üniversitesi Psikoloji Bölümünde Doçent Doktor olan Eleonora Gullone, kitabının konusuna güçlü bir araştırma geçmişi getiriyor. Bu ise hayvan istismarı ve antisosyal davranış arasındaki bağ konusunda bildiklerimizi ve bilmediklerimizi analiz edebilmemizi sağlıyor. Aradaki bağlantı, kişiler arası şiddetin sıklıkla hayvanlara şiddet ile birlikte veya birbirini takip ederek meydana geldiğini ve bunu bize gösterebilecek işaretleri de görmezden geldiğimizi anlatmaktadır.

Gullone’un kitabı, “Hayvana Şiddetin Tarihsel ve Güncel Olarak Kavramsallaştırılması”, “Antisosyal Davranışın Gelişimi”, “Biyolojik ve Bireysel Farklılığın Risk Faktörleri”, “Çevresel Risk Faktörleri” ve “Hayvan Zulümünün Etiyolojik Hesapları” gibi 10 başlıktan oluşmaktadır. Son bölümünde bazı genel sonuçlara ulaşır ve gelecekteki araştırmalarda nelerin gerekli olduğunu vurgular.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulan bir başka alan ise hayvana şiddet davranışının gelişimidir. Bunun sebebi ise hala hayvana şiddetin normatif gelişimini inceleyen bir çalışmanın olmamasıdır. Daha fazla kültürler arası çalışmaya gereksinim vardır çünkü “Hayvana şiddetin sapkınlık olarak kavramsallaştırılması, kültürün hayvanlara olan davranış standartlarına göre her zaman geçerli olmayabilir.” (syf.131) Hayvan zulmü hakkında daha fazla araştırmaya yapmaya ihtiyacımız var ve hayvanların yasal sistemlerdeki mülkiyet statülerini kaldırmamız da oldukça önemlidir. Şu anda hayvanlar da tıpkı bir bisiklet, sırt çantası gibi birer mülk olarak kabul edilmektedir.

Angry Child Hayvanlara Eziyet ve Antisosyal Davranış Arasındaki İlişki
Gullone, insana olan şiddetin geleneksel ve devamlı olarak hayvana şiddeti gölgede bırakmasına rağmen iki durumun birbiriyle olan güçlü bağından ötürü hayvana şiddete gösterilen ihmallerin azaltılmasıyla insanlığın acımasızlığının etiyolojisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceğimizi savunmaktadır. Bu nedenle, hayvana şiddet benzeri davranışlarının kabul edilebilir ve izole birer çocukluk dönemi sebebiyle olduğunu değil de aslında diğer antisosyal davranış süreçlerine dahil olduğunu kabul ederek yalnızca hayvanlara yapılan eziyetleri azaltmakla kalmayız, hem de insan güvenliğini ve her türlü saldırganlığa olan algımızı geliştirebiliriz. Ek olarak bu yönde de çalışmalara başlanmıştır. ABD’deki elli eyaletin kırk yedisinde hayvana şiddeti suç olarak kabul eden yasalar mevcuttur. Hayvana şiddet kamu medyasında daha fazla dikkat çekmektedir. Gullone, “İnsanlara yönelik işlenebilecek birçok suç daha öncesinde hayvanlara karşı meydana gelen davranışlar sayesinde öngörülüp engellenebilir.” sözleriyle bu konudaki artan farkındalığın iyiye işaret olduğunu vurgulamıştır. (Syf.135-136)

Sonuç olarak, Gullone’un hayvana şiddet ve diğer suçlar arasında güçlü ampirik bağlar olduğu fikri oldukça ciddiye alınması gereken bir konu olarak kendini göstermiştir. Gullone kitabını şu sözlerle noktalamıştır: “… yasalar, suçluları, işledikleri suçun ciddiyetine göre, belirli bir suçun hedef türüne dayalı ayrımcılık yapmadan cezalandırmalıdır.” (Syf.139) Ona göre, farklı istismar ve şiddet türleri arasındaki sağlam bağlantı nedeniyle, bu konudaki bir algı farklılığından insanlar dahil olmak üzere bütün canlılar yararlanacaktır.

Bu alana dair fazla bilgim olmamasına rağmen fazlasıyla okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap, hayvanlara daha fazla yasal koruma sağlanmasının ve hayvana şiddetin olduğundan çok daha fazla ciddiye alınmasının gerekliliğini gözler önüne seriyor ve bu sayede, yazarın da dediği gibi yarar sağlayanlar yalnızca insanlar da olmayacaktır.


Çevirmen: A. Ege Palaz

Referanslar

Psychologytoday, “Animal Cruelty and Antisocial Behavior: A Very Strong Link”
<https://www.psychologytoday.com/us/blog/animal-emotions/201212/animal-cruelty-and-antisocial-behavior-very-strong-link>

Ayşe Ege Palaz

Rasyonalist editör, grafik tasarımcı ve çevirmen. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mütercim Tercümanlık lisans mezunu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.