BiyolojiCanlılıkYaşam

Hanta virüs Nedir? Çin’deki Ölümlerin Ardından Yalan Haberler Halka Korku Salıyor!

Korona virüse benzer yeni bir salgın hakkındaki yalan haberler, internette dolaşmaya devam ediyor. Hanta virüs vakalarının artışı ile ilgili yazılar, COVID-19 ile boğuşurken dünyanın başka bir hastalık tarafından tehlike altında olabileceği konusunda uyarıyor.

Hantavirüs ciddi bir mesele ancak Koronavirüs ile karşılaştırılmamalı.

Ancak yapılan uyarılar abartılmış durumda. Hantavirüsün tehlikeli bir virüs ailesinden olduğu düşünülse de yeni koronavirüs ile karşılaştırılması pek doğru değil. Ayrıca şu anda hiçbir bölge bu virüsün tehlikesi altında değil.

Aslında Hanta virüs yeni keşfedilmiş bir virüs değil. On yıllardır biliniyor ve daha uzun süredir aktif halde. İnsandan insana kolayca geçmiyor, sadece kemirgenlerin vücut sıvılarının tüketilmesi yakalanmanıza yol açabilir. Dünya, Hanta virüsün üstesinden gelebilmek için aşılar da dahil olmak üzere Korona virüse göre çok daha hazır durumda.

Yalan haberlerin yayılması, insanları korkutucu haberler paylaşmaya iterek koronavirüs salgını korkusunu daha da alevlendiriyor gibi görünüyor. Bu yüzden salgından dolayı endişeli olan kişilerde ne yazık ki gereksiz bir kaygıya neden olması oldukça muhtemel gibi duruyor.

İnternette haberleri okuyan bir kişi, “Tüm dünya halen COVID-19 ile uğraşırken, yeni bir virüs kapımızda” algısına kapılıyor.

Evet, ölümü göz önüne aldığımızda anlatılanlara hak veriliyor. Çin devlet gazetesi Global Times, bir adamın Shandong Eyaleti’ndeki işyerine giderken öldüğünü bildirdi ve ardından konuyla ilgili atılan bir tweet yalnızca Twitter’da yaklaşık 15.000 kez paylaşıldı ve örnek olması için birçok ekran görüntüsü alındı. Ayrıca buradan da tüm dünyaya yayıldı. Ölüm raporu doğru olmakla birlikte, bu virüsün koronavirüs salgını ile benzer olduğuna dair herhangi bir iddia şimdilik asılsız görünüyor.

Hantavirüs şüphesiz çok ciddi bir hastalık ailesinden. Çok şiddetli semptomlar yaşanabilir ve bu semptomların da ne yazık ki ölüme neden olduğu bilinmektedir.

Çeşitli sendromlara neden olan bu virüsler, farklı kemirgenlerin yaydığı bir virüs ailesinden geliyor. Hanta virüs;  Amerika, Avrupa ve Asya’da bulunsa da bölgelere göre farklı sendromlar ve semptomlar görülebiliyor.

 Çeviri: Gamze Korkmaz

Referans
1. https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/hantavirus-whatsapp-twitter-truth-coronavirus-covid-19-rat-mice-a9422211.html
Kapak Görseli
https://www.npr.org/2020/03/14/815624878/mouse-hunt-lab-races-to-grow-mice-for-covid-19-research

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.