Popüler Bilim

Gökyüzü Neden Kırmızı Olur?

Gökyüzü Neden Kırmızı Olur?

gökyüzü neden kırmızı olur

Gökyüzünün kırmızı olması durumu, çoğunlukla gün doğumu ve gün batımına özgüdür. Dünya’nın küresel yapısından dolayı bu zamanlarda gelen Güneş ışınları, daha kalın bir atmosfer tabakasından geçer. Bu sırada Rayleigh saçılımı nedeniyle mavi ışık, kırmızı ışıktan çok daha fazla saçılır. Gün batımında ışığın geçtiği atmosfer katmanı çok daha kalın olduğu için bize ulaşabilenlerin çoğu kırmızı ışıktır. Bu nedenle gün batımında ve gün doğumunda Güneş kırmızı görünür ve etrafını da böyle aydınlatır.


Aslında ufka yaklaşan her gök cismi bu durumdan etkilenir. Örneğin Ay da ufka yakın olduğu zamanlarda daha kırmızı görünür, Venüs de ve diğer gök cisimleri de. Hatta ve hatta ufka yakın değillerken de aslında mavi ışıklarının bir kısmını yine atmosfer sebebiyle kaybederler. Fakat tam tepemizdeyken atmosfer tabakasının kalınlığı, bu durumu belirginleştirmeye yetecek kadar fazla değildir.

Daha kapsamlı bilgi için:


Hazırlayan: Ögetay Kayalı

Referanslar
1. Optics4Kids, “Why is the sky blue? Why are sunsets red?”, <https://www.optics4kids.org/what-is-optics/scattering/why-is-the-sky-blue-why-are-sunsets-red>

Kapak görseli: Envato, by Jasmina_K

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.