Popüler Bilim
Trend

Göktaşı Video Kayıtlarınızla Bilime Katkıda Bulunabilirsiniz!

Göktaşı Video Kayıtlarınızla Bilime Katkıda Bulunabilirsiniz!

Geçtiğimiz gün birçok ilden gözlenen göktaşı olayı ile ilgili, ülkemizin önde gelen meteor çalışmalarını yürüten, Rasyonalist’e de manevi olarak sayısız katkıda bumuş, Ozan Ünsalan hocamızın bu konuda sizlere önemli bir çağrısı var.

Adres: https://twitter.com/UnsalanOzan/status/1265766600013164544
Bu tür olaylarda, net bir düşme raporu olmadığı zaman, göktaşının güzergahını belirleyebilmek adına çeşitli görüntü kayıtlarına ihtiyaç duyuluyor. Çeşitli yerlerden gelen raporlar sayesinde göktaşının hangi doğrultudan atmosfere girdiği ve olası olarak nerelere parçalarını bırakmış olabileceğini anlamak mümkün. Bu nedenle görüntü kayıtları önem arz ediyor.

Eğer şu illerden birindeyseniz ve elinizde göktaşına dair görüntü kayıtları varsa, Ozan Ünsalan hocamız bu kayıtların kendisine ulaştırılmasını sizlerden rica ediyor. Böylelikle siz de ülkemizde yapılacak önemli bir bilimsel araştırmaya katkıda bulunarak çorbada tuzunuzun bulunmasını sağlayabilirsiniz.

İller: Muş, Bitlis, Bingöl, Ağrı, Erzurum, Kars, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Erzincan
İletişim: physicistozan@gmail.com

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Bilim dünyasındaki önemli gelişmelerden haberdar olmak için haftalık/aylık bültenimize abone olun.
Devam ederek gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.