Popüler BilimBiyolojiYaşam

Flamingolar Ne Kadar Dost Canlısı?

Flamingoların, yırtıcı alışkanlıkları ve kümelenmeleri bilinse de sosyal ilişkilerinin arkasındaki mekanizmalar hala gizemini koruyor. Beş yıl süren yeni bir çalışma, flamingoların sürülerinin bir parçası olarak son derece sosyal varlıklar olduğunu, sürekli olarak yakın arkadaşlarıyla zaman geçirdiğini ve tıpkı insanlar gibi sevmedikleri bireylerden kaçındıklarını ortaya çıkardı. 

Exeter Üniversitesi Hayvan Davranışları Araştırma Merkezinden araştırmacı Dr. Paul Rose flamingoların uzun ömürlerinin olduğunu ve arkadaşlıklarının yıllar boyunca sürdüğünü belirtiyor. Rose, “Görünüşe göre flamingolar da tıpkı bizim gibi çeşitli nedenlerle sosyal bağlar kuruyorlar ve bu ilişkilerin uzun ömürlü olması, vahşi yaşamda hayatta kalmak için önemli bir rol oynuyor.” sözlerini de ekliyor.

flamingo 1 Flamingolar Ne Kadar Dost Canlısı?

Rose ve meslektaşı, Exeter Üniversitesi Profesörü Darren Croft, Wildfowl & Wetlands Trust Slimbridge Sulak Alan Merkezi’nde dört flamingo türünü inceledi. Flamingolar sosyal bağlarını; evli çift, aynı cinsiyetten arkadaşlıklar ve hatta üç-dört kişilik yakın arkadaş grupları olarak kuruyor.

“Sonuçlarımız flamingo sürülerinin karmaşık bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Rastgele bağlardan ziyade uzun süreli dostluklar tercih ediyorlar. Flamingolar sadece bir eş bulup zamanlarını yalnızca o kişiyle geçirmiyor. Bazı çiftler zamanlarının çoğunu birlikte geçirse de başka birçok sosyal bağları da var. ‘Birlikte takılmayı seven erkek veya kadın çiftlerini görüyoruz. Düzenli olarak üçlü ve dörtlü gruplar halinde dolaşıyorlar.”

Araştırmacılar Karayipler, Şili, And ve Küçük Flamingo sürülerini incelediler. Sürülerin nüfusu 20 üyeden 140’a kadar değişiyor ve bulgular daha büyük sürülerde daha çok sosyal etkileşim olduğunu gösteriyor. Bu etkileşimlerde, mevsimlerin de oldukça büyük rolü var. İlkbahar ve yaz aylarında ve üreme mevsiminde daha fazla bağ oluşuyor.

Dr. Rose ayrıca flamingoların bir hayvanat bahçesinden diğerine taşırken, birbirine sıkıca bağlı flamingoları ayırmamaya dikkat edilmesi gerektiğini de vurguluyor.

flamingo bob Flamingolar Ne Kadar Dost Canlısı?
Flamingo Bob

Çeviren: Gamze Korkmaz

Referans:
1.Sci-News, “Flamingos Form Long-Standing Friendships, New Study Shows”
http://www.sci-news.com/biology/flamingo-friendships-08326.html

Görsel Referansı:
1. https://wall.alphacoders.com/big.php?i=337782&lang=Turkish
2. https://uhdwallpapers.org/tag/flamingo/
3.https://www.nationalgeographic.com.tr/flamingo-bob/

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button