Popüler Bilim

Fizik Dünyasının Büyük İsimlerinden Steven Weinberg Hayatını Kaybetti

Fizik dünyasında yaptığı önemli çalışmalarla tanınan ve 1979 yılında Nobel Fizik ödülüne layık görülen Steven Weinberg, 88 yaşında hayata veda etti.

Nobel ödülünü Abdus Salam ve Sheldon Glashow ile, zayıf kuvvetin ve elektromanyetik kuvvetin birleştirilmesi üzerine yaptığı çalışmayla almıştı. Cornell Üniversitesinde eğitim görmüş, Princeton’da ise 1957’de doktorasını tamamlamıştı ve günümüzde hala Texas Üniversitesi, Austin’de Fizik ve Astronomi bölümünde çalışmaktaydı. Berkeley, MIT, Harvard ve Columbia gibi birçok önde gelen üniversitede de görev almıştı.

Hayatı boyunca birçok önemli ödüle layık görülen Weinberg, 2004 yılında American Philosophical Society tarafından Benjamin Franklin madalyasına layık görülmüş ve hakkında şu sözler söylenmişti: “Birçok kişi tarafından, günümüzde yaşayan seçkin bir teorik fizikçi olarak görülüyor”.

Çalışmaları özellikle kuantum alan teorisi (QFT), simetri kırınımı, pion saçılımı, kızılöte fotonlar ve kuantum kütle çekimi üzerineydi. Ayrıca “Alanların Kuantum Teorisi” (The Quantum Theory of Fields), “Kütle Çekim ve Kozmoloji” (Gravitation and Cosmology), “Modern Fiziğin Temelleri” (Foundations of Modern Physics) ve bizim de kısa bir özetini yayınladığımız “İlk Üç Dakika: Evrenin Orijinine Modern Bir Bakış” (The First Three Minutes: A Modern View of the Origin of the Universe) gibi sayısız kitabın da yazarıydı.


Hazırlayan: Ögetay Kayalı

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Reklamları Kaldırdık!

Tek bir amacımız var: Ülkemizdeki eğitim seviyesini yükseltmek.

Bu nedenle sizi rahatsız eden, dikkatinizi dağıtan ve okumanızı zorlaştıran reklamları tamamen kaldırdık. Lakin masraflarımızı karşılayıp, daha fazlasını yapabilmek için sizlerin bağışlarına ihtiyacımız var.

Bizimle ilgili daha fazlasını öğrenmek için, hakkımızda sayfamıza göz atabilir, bağışta bulunmak için Patreon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.