Popüler BilimAstronomi

Falcon Heavy Sayesinde Asteroit Madenciliği Gerçekleşebilir!

Bir gök bilimciye göre Falcon Heavy, madencilik için uygun asteroit sayısında büyük bir artış yaratabilir. Söz konusu madenlerin değeri oldukça şaşırtıcı olmakla birlikte bu madenler insanların kolonizasyon çabalarına da yardımcı olabilir.

Uzay Madencileri

SpaceX’in Falcon Heavy’si, 21. Yüzyılın Altın Telaşı’nı* ancak madenciler batıya yönelmek yerine değerli mineralleri ve kimyasalları uzayda ararlarsa hafifletebilir.

Güneş sistemimiz, boyutları birkaç adımdan başlayıp yüzlerce kilometre çapına kadar değişebilen taş dünyalarla, bir diğer değişle milyonlarca asteroit ile doludur. Yüzyılı aşkın bir süredir insanlar asteroitler ile madencilik fikrini birleştirmeyi düşündüler ancak önlerinde büyük bir engel vardı: Onlara ulaşabilmek.

İlk adım olan bir asteroit üzerine inmek için, Alçak Dünya Yörüngesi*’nden çıkıp asteroit’in yörüngesine girebilecek güçte bir araç gerekiyor. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bir gökbilimci olan Martin Elvis’e göre bu araç Falcon Heavy olabilir.

Martin Elvis, Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği* (AAAS)’ın Teksas, Austin’deki senelik toplantısında, Falcon Heavy’nin ulaşabileceğimiz asteroit sayısını 15 katı kadar arttırabilme potansiyeli olduğunu ve böylece asteroit madenciliğini gerçekleştirebileceğini söyledi.

“Elimizde birkaç yüz yerine binlerce cevher taşıyan asteroit var.”

Bu asteroitlerdeki minerallerin değerleri oldukça şaşırtıcı.

Yalnızca 16 Psyche asteroitinde bulunan demir, tahminen 10$ kentilyon değerindedir ve NASA’ya göre, eğer Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasındaki bütün asteroitlerdeki mineralleri çıkartabilseydik, dünyadaki her bir insana 100$ milyar verebilecek düzeyde bir servetle karşılaşırdık.

Asteroit madenciliği, yalnızca başarılı madencileri milyoner hatta milyarder yapmaktan ziyade, insanlığın kozmosu kolonileştirmesini de kolaylaştırabilir.

Bazı demir, kobalt, titanyum ve diğer maddeleri içeren asteroitleri, uzay istasyonu gibi yerler inşa etmek için kullanabiliriz. Bazı asteroitler, astronotların hayatta kalmaları için gereken oksijen ve suyu bol miktarda içerir ve bazıları ise uzay gemilerimizde kullanabileceğimiz roket yakıtına dönüştürebileceğimiz amonyak ve hidrojeni içermektedir.

Elvis haklıysa ve Falcon Heavy bu dünya dışı kaynaklara ulaşmamıza yardımcı olabilirse, SpaceX’in lansman başına 90 milyon dolarlık maliyeti, modern madencilere kazanacakları miktarlarla karşılaştırıldığında sudan ucuz gelecektir.

21. Yüzyılın Altın Telaşı: 21st century Gold Rush, Huffington Post tarafından yayınlanan, birden fazla ödül kazanan, mülteci krizinin dünyanın ekonomisini resimlerle, kelimelerle nasıl değiştirdiğini anlatan bir yazı.


Çevirmen: Ayşe Ege Palaz

Referanslar

1. Futurism, “Falcon Heavy Could Make Asteroid Mining a Reality”
<https://futurism.com/falcon-heavy-asteroid-mining/>

Ayşe Ege Palaz

Rasyonalist editör, grafik tasarımcı ve çevirmen. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mütercim Tercümanlık lisans mezunu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button