Popüler BilimAstronomi

Falcon Heavy başarıyla fırlatıldı! Sıradaki Durak: Mars

Yeni Bir Çağ

Falcon Heavy, 6 Şubat tarihinde SpaceX tarafından başarıyla uzaya fırlatıldı.

Doğu ABD saatiyle 03.45’de, Falcon Heavy; Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Kalkış Kompleksi 39A’dan fırlatıldı. Aşama ayırma ve itici ayırma işlemleri başarılıydı ve iki yan çekirdek de SpaceX’in 1. ve 2. iniş alanlarına eş zamanlı güzel birer iniş gerçekleştirdiler.

Ancak planlanılanın aksine, merkez çekirdek; şirketin Atlantik Okyanusu’nda yer alan “Of Course I Still Love You” isimli uzaktan kumandalı gemisine iniş yapamadı. SpaceX hala çekirdeğin kaybolduğunu teyit etmese de, roketin fırlatılış klibinde “Merkez çekirdeği kaybettik” diyen bir ses duyabiliyoruz.

Şu an için Dünya’nın en güçlü roketi olan Falcon Heavy, yük olarak sınırlı sayıda üretilmiş ve Mars’a doğru Güneş çevresinde eliptik bir yörünge ile yol alacak bir Tesla Roadster taşıyordu. Evet, gerçekten.

Ne kadar etkileyici olsa da, David Bowie’nin “Space Oddity” şarkısını çalan ve uzay giysisi giydirilmiş bir kukla ile tamamlanmış spor arabanın sizi asıl olaydan uzaklaştırmasına izin vermeyin.

Uzay kirliliğine özgün bir şekilde katkıda bulunmanın yanı sıra, bu arabanın Mars’a olan yolculuğu; Falcon Heavy’nin Dünya’dan çok uzaklara oldukça etkileyici yükler taşıyabileceğini kanıtlıyor.

İnsanlığın Sıradaki Durağı

Aslında insan taşımak için tasarlanmasına rağmen, SpaceX’in CEO’su Elon Musk; 5 Şubat’taki bir telekonferans sırasında muhabirlere Falcon Heavy’nin muhtemelen mürettebatlı görevler için kullanılmayacağını söyledi. Musk, SpaceNews’e göre, “BFR’nin gelişimi hızla ilerliyor ve görünüşe göre Falcon Heavy’yi mürettebatlı uzay yolculukları için kullanmaya gerek kalmayacak” dedi. “Falcon Heavy üzerinde Crew Dragon’ı, kısmen BFR’deki enerjimize odaklamayı tercih ettik

Bununla birlikte Musk, BFR gelişimindeki beklenmedik gecikmelerin bunu değiştirebileceğini belirtti. “BFR gelişiminin nasıl ilerleyeceğini göreceğiz” dedi. “Bu, beklenenden uzun sürerse, Ay’ın etrafına Falcon Heavy üzerinde bir Crew Dragon gönderme ve Falcon Heavy’de ekip ile farklı şeyler yapma fikrine geri döneceğiz” dedi.

Falcon Heavy ile ya da değil, ancak bir gün birimiz bir SpaceX gemisiyle Mars’a gidebiliriz. İnandırıcı gelmiyor mu? Düşününce milyarder bir girişimcinin, büyük bir roketi test etmek için kişisel arabasını uzaya gönderme fikri de kulağa pek inandırıcı gelmiyor.
Falcon heavy Falcon Heavy başarıyla fırlatıldı! Sıradaki Durak: Mars
SpaceX dışında, insanlığın Ay ve Mars’a gidebilecek araç olanakları oldukça sınırlı. NASA şu anda Falcon Heavy’den daha güçlü ve yolcu taşıyabilecek düzeyde bir Uzaya Fırlatma Sistemi* (SLS) üzerinde çalışıyor. Tahminlere göre 2022’de hazır olacağı öngörülüyor ancak konu devasa roketler olunca gecikmeler oldukça yaygın.

Görünen o ki, Falcon Heavy; daha ucuz olmasından dolayı diğer aracı kolayca geride bırakacak. Ağır fırlatmalarda, diğer araç için 500 milyon ile 1 milyar dolar arası masraftan söz edilirken Falcon Heavy ile yalnızca 90 milyon dolar masraf yapılacak. NASA’nın sınırlı bütçesi ve mevcut yönetimin Ay’a dönme konusundaki yoğun isteği göz önüne alındığında, SpaceX’in roketi Mars için cazip bir seçenek gibi görünüyor.

Bu başarılı Falcon Heavy fırlatması, SpaceX’in uzay keşfi konusunda merak yaratmasına yardımcı olacak. Bu ilgi, insanlığın sıradaki durağı Mars’a ulaşabilmesi için gereken hırslı çalışmayı destekleyecek yeni ortaklıklara ve artan finansmana sebep olabilir.

*BFR: Big Falcon Rocket (Büyük Falcon Roketi)
*Uzaya Fırlatma Sistemi: Space Launch System (SLS)

Çeviri: Ayşe Ege PalazReferanslar:

1. Futurism, “The Falcon Heavy Just Launched Successfully. Next Stop, Mars.”
<https://futurism.com/falcon-heavy-launched-next-stop-mars/>

Ayşe Ege Palaz

Rasyonalist editör, grafik tasarımcı ve çevirmen. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mütercim Tercümanlık lisans mezunu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button