11.5 C
İstanbul
10 Aralık 2018
Popüler Bilim

Elveda Cassini: Uzay Aracı Cassini Görevinin Sonuna Geldi!

Cassini ölüm dalışını gerçekleştirdi; huzur içerisinde uyu Cassini! 15 Eylül saat 14:00 civarında, Cassini, Satürn atmosferine giriş yaptı. Cassini, bizlere Satürn’den son fotoğraflarını yolladı ve devasa gezegenin atmosferine bir dalış gerçekleştirerek eridi. Cassini, bilim insanlarının tahmininden 30 saniye daha fazla hayatta kalmayı başararak, son görevini tamamladı.

Destansı görevin mirası, bizlere yolladığı binlerce resimde ve on yıllar boyunca yeni bilimsel sonuçların ortaya çıkmasına yol açacak verilerde yaşayacak.

Cassini’nin son görevinde yolladığı fotoğraflar hakkında, NASA’nın Jet İtki Laboratuvarından Linda Spilker aşağıdaki sözleri söylüyor:

Çekilen bu son fotoğraflar, ayrılmadan önce evinize ya da apartmanınıza son bir kez bakmak gibiMerdivenden yukarı çıkarken parmaklarınızı korkuluğa sürtersiniz, eski odanıza son bir kez bakarsınız ve orada yaşadığınız anılar tekrar gözünüzde canlanır. Aynı şekilde Cassini de 13 yıldır evi olan Satürn sistemine son bir kez bakıyor. 

Cassini’nin son fotoğrafları, Satürn’ün buzlarla kaplı uydusu olan Enceladus’u da içeriyor. Görevden önce, bu uydunun donmuş ve katı olduğu düşünülüyordu. Ancak Cassini gösterdi ki, yüzeyin altı yaşama uygun koşullara ev sahipliği yapıyor olabilir.

Aşağıdaki fotoğrafta Satürn’ün halkaları arasında görünen küçük beyaz nokta, Cassini görevinin ardında olan ekibin yuvası, Dünya!

Cassini son kez evine bakıyor. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Cassini son kez evine bakıyor.
NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Cassini, ölümüne doğru bir adım daha yaklaşırken, bizlere çok özel bir görüntü yolladı. Aşağıdaki fotoğrafta, Satürn’ün en yakından çekilmiş fotoğrafını görmekteyiz. Bu fotoğrafın ardından kamerası kapanan Cassini, Satürn’ün girdabına kapıldı ve görevi sona erdi.

Cassini'nin çektiği son fotoğraf NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Jason Major
Cassini’nin çektiği son fotoğraf.
NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute/Jason Major

Çeviren:Ege Can KARANFİL


Referanslar

1. NewScientist, “Final pictures from Cassini as probe smashes into Saturn”
<https://www.newscientist.com/article/2147610-final-pictures-from-cassini-as-probe-smashes-into-saturn/>

Bize destek olarak daha çok içerik üretmemize katkıda bulunun!

Related posts

Ay İllüzyonu: Ay Ufukta Neden Daha Büyük Görünür?

Ögetay Kayalı

Sarmal Galaksiler Nasıl Döner?

Ögetay Kayalı

Defibrilatör Drone’lar Ambulans Gelmeden Önce Hayat Kurtarabilir

Rasyonalist

Yorum Bırakın