Dünyanın İlk Ticari Derin Uzay İletişim İstasyonu Birleşik Krallık’ta Kuruluyor!

Bir uzay aracıyla iletişim kurmak için, büyük bir çanak antene ihtiyaç var. Yeryüzünde bunlardan zaten pek çok bulunuyor ancak Birleşik Krallık, asteroit madenciliği ve Ay yolculukları gibi ticari hizmetleri desteklemek için özel bir şirket tarafından yönetilen ilk çanak antene sahip olmak üzere.

Anten, Britanya’nın güneybatısındaki Cornwall’da, Goonhilly Yer İstasyonunda. Genelde, Dünya’ya geri dönen Ay yolculuklarından fotoğraflar yayımlamak için kullanılırdı ve ayrıca, 1985 Live Aid konserini dünya genelinde yayınlamıştı.

Bu günlerde  £2 milyonluk ($2.8 milyon) Birleşik Krallık Uzay Ajansı projesi kapsamında Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency, ESA) ve özel firmaların kullanımı için yenileniyor. Eğer biri Güneş Sisteminin derinliklerine bir uzay aracı (Bir araba? Belki.) göndermek isterse anten sayesinde onunla iletişim kurabilecek.

Birleşik Krallık Uzay Ajansı adına bir konuşmacı IFLScience’ye: “Bu, özel bir şirket (GES Ltd.) tarafından yönetilen böylesine derin uzak kapasitesine sahip dünyadaki ilk istasyon. Aynı şekilde artık özel şirketler uzaya roketler yolluyor ve bir de Goonhilly gibi tesisleri yönetiyorlar.

ESA ve NASA gibi ajanslar uzay aracıyla yakın ve sürekli iletişimi sağlamak için Dünya genelinde, Avusturalya ve Arjantin gibi yerlerde, anten işletiyorlar; örneğin NASA’nın Derin Uzay Ağı.  Bu son gelişmenin, şimdilik, Birleşik Krallık’ı ticari uzay sektöründe dünyaya tanıtması umut ediliyor.

Bu sadece ESA tarafından değil “aydan faydalanmayı ve astroitleri işlemeyi” hedefleyen diğer ajanslar ve özel firmalar tarafından da kullanılabilir, ESA’dan  Klaus-Jürgen Schulz bir açıkmasında belirtti.

Çarpıcı bir şekilde 32 metre (105 feet) genişliğe uzanan anteni, spesifik olarak GHY-6 anteni, iyileştirmek iki yılı alacak. 2003’ten beri kırmızı gezegenin çevresinde yörüngede olan ESA’nın Mars Ekspresi gibi mevcut uzay araçlarıyla iletişime geçerek yeteneklerini test edecek.

Birleşik Krallık Bilim Bakanı Sam Gyimah bir açıklamasında: “Devletin Endüstriyel Stratejisinin bir parçası olarak Birleşik Krallık’ın ticari uzay çağında başarılı olacağından emin olmak için çok çalışıyoruz, bu yüzden dünyanın ilk ticari derin uzay iletişimleri ağının Cornwall’da olacağını görmek harika.

ESA, Mars uydusu BepiColombo ve Jüpiter’in JUICE denen buzlu uydularını keşfetme görevi gibi gelecek amaçların antenin derin uzay iletişimi yeteneklerine zorluk getirdiğini belirtti. BBC’ye göre görevlerini yerine getirmesi için yüzde 50 daha büyük bir kapasiteye ihtiyacı olacak.

Birleşik Krallık aynı zamanda ticari bir uzay üssü düşünme sürecinde, ki Cornwall bunun için teklif edilmiş yerlerden biri. Ayrıca geçen yıl, Blue Abyss denen bir şirket Birleşik Krallık’ta ticari astronotlar yetiştirmeye ithaf edilen bir tesis kuracağını duyurdu.

Çeviri: Berna Deniz


Referanslar

1.IFLScience, “The World’s First Commercial Deep Space Communications Station Is Being Built In The UK”
<http://www.iflscience.com/space/the-worlds-first-commercial-deep-space-communications-station-is-being-built-in-the-uk/>

Exit mobile version