Popüler BilimÇevre Biyolojisi

Dünyanın En Büyük “Yüzen Güneş Enerji Santrali” Artık Devrede

Sıcak ve havadaki nem oranının yüksek olduğu bölgelerde güneş panellerinin verimlerinde düşüş meydana gelir. Yüzen güneş enerjisi santralleri, birçok uygulamada su buharlaşmasını azaltma kabiliyetleri nedeniyle dünya genelinde giderek daha fazla popüler hale gelmektedir.

Şimdiye kadar ki yüzen güneş enerji santrallerinin en büyüğü de Çin’de devreye girmiştir. Fotovoltaik dönüştürücü (güneş enerjisi-elektrik dönüşümü) sistemlerinin bir üreticisi olan Sungrow firması tarafından inşa edilen 40MW gücündeki santral, Huanian şehrine ve dolayısıyla Çin’in elektrik dağıtım ağına bağlanmıştır.

Yüzen santralin kurulduğu alan, eskiden kömür madenciliği operasyonlarının yapıldığı bir yerdedir. Çünkü kömür madeni olan bir bölgedeki su mineralize yapıda ve çoğunluğu kullanılmaz halde olacaktır.

Santralin üzerinde bulunduğu, ismi bile olmayan bu göl insan yapımıdır. Yıllarca madencilik faaliyetlerinden dolayı zeminin çökmesi ve buraya yağmur sularının dolması ile meydana gelmiştir.

Yüzen güneş enerjisi santralleri, işe yaramaz su ve toprağın tekrar değerlendirilebilmesi anlamında kullanışlı olduklarından avantajlıdır. İçinde bulunduğu su (santralin suyun içinde, 4-10m arası derinliklerde de bölümleri var) doğal olarak sistemi ve ortam sıcaklığını soğuttuğu için uzun süreli ısınmadan dolayı meydana gelebilecek hasarları minimize etmektedir. Bununla birlikte yüksek nem seviyelerine karşı verimli çalışması için özelleştirilmiş, yüzen fotovoltaik (PV) panel dizileri, tatlı suyun buharlaşmasını engeller.

Kurucu ekip, yoğun nüfuslu bölgelerde yer kaplamaktan kaçınmıştır ki bu da özellikle Çin’de bir sorun teşkil etmektedir. Ülke şu anda her biri en az bir milyon kişiden oluşan, yüzden fazla şehre ev sahipliği yapmaktadır.

Her ne kadar bir zamanlar karbon emisyonları ve iklim değişikliği konusunda dünyadaki en kötü suçlular arasında yer alsa da, Çin ciddi bir şekilde sayfayı çevirdi.

Şimdi daha yeşil, daha sürdürülebilir bir geleceğe yönelme arayışı ile yenilenebilir enerjilerin kullanılmasında bir dünya lideri haline geldi.

Bu tür bir özveri aslında her ülkenin taahhüt etmesi gereken bir şeydir. İklim değişikliğinden ötürü, olumsuz eğilim ve değişimleri görmeye devam ediyoruz. Son üç yılda korkunç sıcaklık kayıtları mevcuttur.

İnsanlığın geleceği, yenilenebilir enerjilerin geleceğine doğrudan bağlıdır.

Neyse ki, yüzen güneş enerjisi santrali gibi yenilikler, soruna pratik ve etkili bir şekilde yaklaşmanın neredeyse sınırsız sayıda yolları olduğunu kanıtlamıştır.


Çevirmen: Emir Haliki

Referanslar

1. ScienceAlert, “The World’s Largest Floating Solar Plant Is Finally Online”, <http://www.sciencealert.com/the-world-s-largest-floating-solar-plant-is-finally-online>

Emir Haliki

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi - Fizik Bölümünde Doktor Araştırma Görevlisi. Ağ bilimi, astrobiyoloji, genetik düzenlenme mekanizmaları, karmaşık sistemler ve astronomik cisimler çalışma alanı. Aynı zamanda matematik ve sayısal çözümleme de ilgi alanları. Bunların yanında amatör olarak, gözlemsel astronomi, doğa yürüyüşleri, satranç ve robotik kodlama ile ilgileniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button