Popüler Bilim

Dünya Çöle Dönüyor!

Yeni bir iklim modeline göre, Dünya’nın beşte biri 2070 yılına kadar Sahra Çölü kadar sıcak olacak. Earther’e göre, bu durum yaklaşık üç milyar insanın yaşadıkları yeri terk etmesine ya da cehennem sıcaklıklarında yaşamak zorunda kalmasına neden olacak. Bu, insanlık için oldukça korkunç bir senaryo! Özellikle de gıda tedariği için güvendiğimiz tarım arazilerinin ürün yetiştiremez hale geleceği için!

Olağanüstü Koşullar

Earther’e göre bu öngörü, insanlığın iklim değişikliği konusunda elinin kolunun bağlı kalmasının yanı sıra, sera gazı emisyonlarının zaman içinde artmaya devam ettiği bir senaryoya dayanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi bildirilerinde yayınlanan çalışma, üzerinde yaşam olan her kıtadaki bölgelerin özellikle de Brezilya, Kuzey Afrika ve Hindistan çevresinin nasıl tamamen yaşanılmaz hale geleceğini gözler önüne seriyor. Ayrıca Rusya, Kanada ve Kuzey Kutbu’ndaki geniş alanlarda ılıman iklimler etkili olacak.

Yoğun Göç Dalgası

Earther, dünyanın bir kısmı yaşanabilir sıcaklık eşiğini aştığında, birçok insanın yaşanabilir bir ortam bulmak için dünyanın en kuzeyindeki ve güneyindeki bölgelerine gitmesi gerektiğini de belirtiyor.

Bu da, uluslararası anlamda kapsamlı bir şekilde iklim değişikliği ile mücadele edilmediği sürece, insanlığın yaklaşık yarısının önümüzdeki on yıllar içinde yaşadıkları bölgelerden kaçarak yeni bir yaşam alanı bulması gerektiği anlamına geliyor.


Çevirmen: Gamze Korkmaz

Referans
1.Futurism, “In 50 years, Billions of People Could Face Sahara-Like Heat”
https://futurism.com/the-byte/50-years-billions-people-face-sahara-heat

Kapak Görseli
https://www.itl.cat/wallview/mwwoJx_wallpaper-desert-sand-footprint-morocco-desert-background-1920/

Bu yazı ilk olarak 9 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu