Popüler Bilim

Dökülen Yapraklar Enerji Depolayan Araçlara Dönüştürülebilir!

Sonbaharda dökülen yapraklar Kuzey Çin’de bazı sorunlara neden oluyor. Ancak şimdi bunun için bir çözüm bulunmuş olabilir: Yaprakları enerji depolayan araçlara çevirmek.

Çin’in bu kısmında birçok yol boyunca Paulownia cinsi ağaçlar sıralanıyor. Hükümetin uygun görmemesine rağmen bölgede yaşayan çoğu kişi dökülen yaprakları yakıyor. Bu da ülkenin meşhur hava kirliliği problemini daha da kötüleştiriyor. Sadece Pekin’de, her yıl yaklaşık 2 milyon ton yaprak ve başka bitki atığı yakılıyor.

Qilu Teknoloji Üniversitesinden Hongfang Ma ve arkadaşları, Paulownia ağacının yapraklarını organik kapasitörlere çevirmenin bir yolunu buldular. Bu özellik bataryalar gibi enerji depolamada kullanılabilir, hava kirliliğini bir nebze azaltacak olması da cabası.

Organik kapasitör yapma işleminde bir miktar karbondioksit açığa çıkıyor ancak aynı miktarda malzemenin çürümesi ya da yakılması durumunda yayılacak olan kadar çok değil” diyor Penn State Üniversitesinden Caroline Burgess Clifford. “Her türlü atık maddenin herhangi bir şekilde değerlendirilmesi iyi bir şey” diye ekliyor.

Araştırmacılar yaprakları öğütüp toz haline getirmeden önce temizleyip kuruttular. Daha sonra tozu su içerisinde dağıtarak 220 oC sıcaklıkta 12 saat ısıttılar. İçerisindeki külleri ve kirletici öğeleri ayıkladılar. Bu işlemin sonucunda karbon mikrokürelerinden oluşan kahverengi bir toz kaldı.

Gözenekleri Açmak

Mikroküreler potasyum hidroksit çözeltisine eklenip 800 oC’ye ısıtıldı ve bu işlem yüzeyde aşınma oluşturdu. Böylece çok küçük gözeneklerle kaplı siyah bir toz meydana geldi. Gözenekler mikrokürelere daha fazla yüzey alanı sağladı. Bu sayede kapasitörlerin daha fazla yük depolaması mümkün oldu.

Penn State Üniversitesinden Fred Cannon, “Biyoyakıtlardan kapasitör elde etmek yeni bir şey değil. Buna benzer çalışmaları başkaları da yapmışlardı. Ama onlar yaprak değil de odun ya da kömür kullanmışlardı” diyor.

Yapılan testlerde süper kapasitör olarak imal edilen yaprak-temelli araçların kömürle üretilen benzer araçlara göre yük depolamada daha iyi olduğu tespit edildi.

Tüm bu başarılı verilere karşın Cannon, yapraklardaki doğal değişkenliğin bu fikrin piyasada yer edinmesini zorlaştırabileceğini belirtiyor.

Cannon, “Yapraklar istikrarlı bir yapıya sahip değil, bu nedenle onlardan üretilen süper kapasitörlerin karakterlerinde bir değişkenlik söz konusu olabileceğini tahmin ediyorum” diyor.


Çevirmen: Mümin Can

Referanslar

1.Fallen Leaves Could Be Turned Into Devices That Store Energy, NewScientist
<https://www.newscientist.com/article/2146097-fallen-leaves-could-be-turned-into-devices-that-store-energy/>
Kapak Görseli: carterdayne/Getty

Mümin Can

Rasyonalist araştırmacı yazar ve çevirmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.