Popüler BilimBiyolojiCanlılıkMikrobiyolojiYaşam

Dilimizdeki Mikroplar Kendilerine Yakın Türlerle Komşuluk Kuruyor!

Mikroplar, aslında bizimle beraber yaşıyorlar. Bağırsaklarımızda, ağzımızda, her yerde. Yeni bir çalışma, dilimizdeki mikropların rastgele bir araya gelmediğini ortaya koydu. Aslında bakarsanız, farklı farklı gruplara ayrılarak kendi türlerine yakın mikroplarla yaşama eğilimindeler.

Araştırmacılar işe 21 sağlıklı gönüllünün dilinden örnek alarak işe koyuldu. Daha sonra, bizim için besin üreten bazı bakteri gruplarını tanımlamak için onlara bağlanarak ışıldamalarını sağlayan floresan problar kullandılar. Böylece her bir bakterinin dilin hangi bölümünde yer aldığını rahatlıkla görebiliyorlardı. Araştırmacıların Cell Reports’ta da belirttiği üzere istisnasız, aynı türden bakteriler birbirine sıkıca kenetlenmiş, sınırları belirli kümeler oluşturmuştu.

Kapak görselimizde gördüğünüz üzere kümeler, mikroskop altında mikrobiyal bir gökkuşağı gibi.

Örneğin, kırmızı alanda gördüğünüz Actinomyces bakterileri, dilin epitel dokusuna yakın kısımda çoğalıyor. Camgöbeği alanın içindeki gri noktalar ile gösterilen Rothia bakterileri, diğer kümeler arasında uzun lekeler oluşturuyor. Yeşil renk ile gösterilen Streptococcus bakterileri ise, dilin kenarında ince bir kabuk ve iç kısımda ince damarlar oluşturuyor. Araştırmacılar bu alanları inceleyerek kümelerin nasıl oluştuğunu ve zamanla nasıl yayılma gösterdiklerini tahmin edebilme imkanına sahipler.

Çeviri: Gamze Korkmaz

Referans:
1.ScienceMag, “Don’t freak out: These are the microbes living on your tongue”
https://www.sciencemag.org/news/2020/03/don-t-freak-out-these-are-microbes-living-your-tongue

Gamze Korkmaz

Rasyonalist çevirmen. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mütercim Tercümanlık lisans öğrencisi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu