EvrenPopüler Bilim

Detaylı 4K Mars Videosu Yayınlandı!

NASA’nın Mars’a gönderdiği arazi araçları (rover) uzun yıllardır Mars’ın çeşitli yerlerini dolaşıyor, örnekler topluyor ve analizler gerçekleştiriyor. Elbette bu sırada araç üzerindeki 4K çekim yapabilen kamerayla da Mars’ın detaylı görüntülerini elde ediyorlar.

Lakin Mars’tan Dünya’ya veri yollamak o kadar basit bir iş değil. Curiosity aracı Dünya ile kurduğu iletişim sırasında yalnızca 32 kbps hızına sahip. Yani 25 mbps fiber bir internetten yaklaşık 800 kat daha yavaş! Lakin bu araçlar Mars yörüngesinde dolaşan Mars Reconnaissance Orbiter and Odyssey Orbiter sayesinde bu hızlar 2 mbps seviyelerine ulaşabiliyor, yani yakın geçmişte ve günümüzde bazı yerlerde hala kullanılan internet hızı kadar.

Fakat yörüngedeki uydularla olan bu iletişim, günde yalnızca 8 dakika sürebiliyor! Bu durumdan, oradan neden sadece görüntü alıp, video alamadığımızı anlayabilirsiniz. Ayrıca Mars’ta harekete neden olacak bir durum olmadığı için, video aktarımına da pek gerek görülmüyor.

Lakin buradaki Mars videosunda, Curiosity ve Opportunity araçlarından elde edilmiş 4K görüntülerin mozaik hallerini görüyoruz. Her ne kadar fotoğraf olsalar da yapılan mozaik işleme tekniği bunu bir Mars videosu izlenimiyle bizlere sunuyor. Böylece Mars üzerinde bakınıyormuş hissiyatına kapılabiliyorsunuz. Üstelik detaylı 4K çözünürlükte!

Mars Videosu 4K


Hazırlayan: Ögetay Kayalı

Referanslar

1. ElderFox Documentaries, New: Mars In 4K, < https://www.youtube.com/watch?v=ZEyAs3NWH4A&feature=share&fbclid=IwAR3tvW7_OSUweZU5Ty6hj1pthlpe1P2Z352w3JmtcRBKK3-3stNsBYJPT5Q >

Ögetay Kayalı

Rasyonalist kurucu, editör ve kıdemli yazar. NASA'nın APOD platformunda görevli olmak üzere, Michigan Tech. Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak Astrofizik üzerine doktora yapmaktadır. Ege Üni. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra bir yıl kozmoloji üzerine yüksek lisans, ardından bir yıl da İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Merkezinde Moleküler Biyoloji ve Genetik üzerine yüksek lisans yapmıştır.
Back to top button