BiyolojiCanlılıkYaşam

COVID-19’a Karşı Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmeli Miyiz?

Bu aslında hepimizin aklına takılan bir soru. Hepimiz için yeni olan koronavirüse neyin neden olduğunu, COVID-19’un neden ortaya çıktığını, bu durumu tamamen nasıl önleyeceğimizi veya süreci nasıl yöneteceğimizi henüz bilmiyoruz.

Ancak bağışıklık sistemimizi birçok yöntemle güçlendirebileceğimizi biliyoruz. Peki, bu yöntemlerden hangisinin gerçekten işe yaradığını nasıl bilebiliriz?

Bu cevaplaması zor bir soru, çünkü bağışıklık sistemi kolayca ölçebileceğimiz bir şey değil. Birçok farklı bileşeni olan karmaşık, hassas bir sistem. Vücudumuzun bir kısmı için yararlı olan şeyler başka bir kısma zarar verebiliyor veya belirli bir kısmı güçlendirmek de virüsle mücadelede çok etkili olmayabiliyor.

Bu durum işleri daha da zorlaştırıyor, ne yapacağınızı bilmiyoruz. Ayrıca, başka bir virüsü engelleyen bir şeyin bu yeni koronavirüste işe yarayıp yaramayacağını nasıl bileceğiz?

Belli bir yaşın üstündeyseniz veya daha farkına vardığınız/varmadığınız bir sağlık durumunuz varsa (diyabet ve yüksek tansiyon gibi), ne yazık ki semptomlar ciddi olabiliyor. Bunu önlemek için her türlü önlemi almanızı öneriyoruz.

Genç ve sağlıklıysanız, komplikasyon riskiniz çok daha düşük. Virüsü kaparsanız, muhtemelen hafif semptomlarla atlatabilirsiniz ve birkaç hafta içinde tamamen iyileşebilirsiniz. Fakat bu süreçte hastalığı risk grubundan birine bulaştırabilirsiniz, bu nedenle herkesin hasta olmaması çok önemli. Ayrıca genç olup, hiçbir sağlık sorunu olmadığı halde ne yazık ki hayatını kaybedenler de oldu. Yani bu virüs için, hepimizin önlem alması şart.

Belki de herhangi bir belirti göstermiyorsunuz ancak enfekte oldunuz. Bu da bir ihtimal. Bu nedenle, hijyeninize dikkat etmek ve sosyal mesafe kuralını uygulamak virüsün risk altındaki kişilere bulaşmasını önlemek için oldukça önemli.

Az önce de bahsettiğimiz üzere, bilmediğimiz birçok konu var ancak yine de her bakımdan tedbirli olmakta fayda var. Bunlardan biri de bağışıklığınızı güçlü tutmak. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kolayca uygulayabileceğiniz basit bir yöntemler!

1) BESLENMENİZE ÖZEN GÖSTERİN.

Sağlıklı bir beslenme şekli, bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle beraber, sizi bağışıklığınızın zayıflamasına neden olacak şeylerden de uzak tutar. Meyve ve sebzeler, vücudunuzun hastalıklarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve mineralleri sağlar. Aynı zamanda sağlıklı kalmak için günlük takviyeler ve vitaminler de kullanabilirsiniz. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mükemmel bir tercihtir, fakat eksikliğini çekmiyorsanız fazlasının size bir katkısı olmayacaktır. Çinkonun her türlü virüsle savaştığı bilinmektedir ve COVID-19 için de benzersiz bir kalkan görevi görebilir. Keza kurkumin ve antosiyanin gibi vücudunuzu güçlendirecek takviyeleri de tercih edebilirsiniz.

Ayrıntılar için bu videoya da bakabilirsiniz.

2) DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Egzersiz yapmanın vücudumuza ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Fakat sizi güçlü, sağlıklı ve zinde yapmanın yanında, bağışıklık sisteminize de faydası oldukça büyüktür. Bu nedenle düzenli olarak kısa bir süre dahi olsa egzersiz yapmanız, sizi hastalıklara karşı önemli ölçüde korur. Ayrıca genel sağlık durumunuzu da iyileştirdiği için, hastalık sırasındaki riskinizi azaltır.

3) BOL BOL SU İÇİN.

Susuz kalmamak için her gün yeterince su içtiğinizden emin olun. Vücudumuzun önemli bir kısmı sudan oluştuğu gibi su birçok hayati aktivitede rol alıyor. Elbette abartıya kaçmamalısınız, fakat yeterince su almak oldukça önemli. Eğer az su içiyorsanız, içmekte zorlanıyor veya unutuyorsanız hatırlatması için bir bardak suyu sürekli önünüzde tutabilirsiniz.

4) GÜNEŞ IŞIĞI ALIN.

Karantinadayken nasıl güneş ışığı alacağım diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunu için dışarı çıkmanıza gerek yok. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini düzenlemede anahtar görevi gören D vitamini tedarikçiniz güneşten evinizde de faydalanabilirsiniz. Elbette dışarı çıkmak kadar olmayacaktır ancak balkonunuza veya camın önünde aldığınız güneş bile fayda sağlayacaktır. Çünkü cildimiz güneş ışığına maruz kaldığında, vücudumuz bu vitamini doğal olarak üretmeye başlıyor. Aksi durumda ise D vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

5) ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAYIN.

Evet, hazır karantinaya girmişken dikkatli olmakta fayda var. Sağlığımız için iyi olan ürünleri abartmadan tüketmeli ve bağışıklık sistemimizi zayıflatan aşırı şeker, alkol ve kafein gibi ürünlerden kaçınmalıyız.

6) UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN.

Doğru uyku olmadan, vücut savunma mekanizmamız ciddi şekilde tehlikeye girebilir. ABD Ulusal Uyku Vakfı, yetişkinlerin günde 7 ila 9 saat uyuması gerektiğini belirtiyor. Az uyuyan (yeterince uykusunu alamayan) insanların bağışıklık sistemin zayıflayıp, hastalıklara daha duyarlı hale geldikleri bilinmektedir.

7) TEMİZ HAVA ALIN.

Evet yine karantinadayken yapamadıklarımız arasında. Ancak odamızı ve eşyalarımızı havalandırarak bu yöntemden de faydalanabiliriz elbette. Sürekli kapalı ortamda aynı havayı solumamaya gayret gösterin.

Çeviri: Gamze Korkmaz

Referans:
1.DietDoctor, “Boosting your immune system to fight the coronavirus: what you need to know”
<https://www.dietdoctor.com/coronavirus>
2.Wcia, “Tips on How To Boost Your Immune System Against COVID-19
<https://www.wcia.com/life-health/tips-on-how-to-boost-your-immune-system-against-covid-19/>
Kapak Görseli:
https://fmolhs.org/
Video:
Anadolu Sağlık Merkezi

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button