Popüler Bilim

Çin’deki Yarasalar Yeni Bir SARS Virüsü Oluşturabilirler!

Yarasa vücudunda bir araya gelecek viral genler sonucunda çok tehlikeli suşlar oluşabilir.

Yeni araştırmalar gösterdi ki; yarasaların taşıdıkları virüsler, 2003 yılında ölümcül SARS patlamasına neden olan virüsü oluşturmak için gerekli olan genlere sahip olabilir ve benzeri bir salgını yeniden başlatabilirler.

30 Kasım’da “PLOS Pathogens” de yayınlan bir raporda, araştırmacılar; yeni bir SARS virüsü oluşumu için gerekli tüm bileşenlerin hali hazırda virüsle enfekte olmuş at nalı (horseshoe)  yarasalarında bulunduğunu kaydettiler.

Chapel Hill – Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden viroloji uzmanı Ralph Baric de yaptığı açıklamada; “virüsler gelecekte büyük salgınlar yapmaya hazırlar ve bu yönde gardımızın düşmesine izin veremeyiz” uyarısının altını çizdi.

innovalapida pandemia Çin'deki Yarasalar Yeni Bir SARS Virüsü Oluşturabilirler!

Şiddetli akut solunum yolu sendromu veya SARS olarak bilinen enfeksiyon, koronavirüs ailesine mensup virüslerden köken alan bir hastalıktır. SARS’ın ilk insan vakası 2002’de Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaletinde kaydedildikten kısa zaman sonra -2003 yılında-, hastalık küresel bir salgına dönüşmüş ve 8000’den fazla kişinin hastalanmasına, 774 kişinin ise ölümüne neden olmuştur.

kopi luwak kedisi Çin'deki Yarasalar Yeni Bir SARS Virüsü Oluşturabilirler!

O dönemde, bahse konu salgında canlı hayvan pazarlarında satılan maskeli misk kedilerinin virüsü insanlara geçirdiği tezi üzerinde durulsa da virüsün ​​kaynağının bu hayvanlar olduğuna veya başka bir hayvandan köken aldığına dair net bir kanıta ulaşılamadı.  O zamandan bu yana yürütülen ileri çalışmalar sonucunda derlenen yeni bulgular, bu kez kaynak olarak at nalı yarasa türlerini işaret etse de yarasalardan izole edilen koronavirüsler, 2003 salgınına neden olan koronavirüslerden genetik olarak farklıydı ve bu durum, yarasa suşlarının SARS’ın doğrudan atası olduğu tezini zayıflatıyordu.

Güney Çin’in Yunnan Eyaletindeki bir mağarada beş yıl süren araştırmalara katılan Zhengli Shi ve arkadaşları, atnalı yarasalarında (özellikle Rhinolophus sinicus) SARS ile ilgili olabilecek 11 yeni virüs türünü keşfettiler.

Çin Bilimler Akademisi Wuhan Viroloji Enstitüsünden bir virolog olan Shi, bu suşlar arasında SARS koronavirüsünün salgın suşuna benzer bir formu teşhis etmeyi başardı.Bu yeni suş, SARS’ın insan versiyonuna, daha önce tanımlanan yarasa virüslerinden çok daha fazla benziyordu.

Maryland Üniversitesi’nde virolog olan Matthew Frieman:Shi ve arkadaşları, yeni virüslerin genetik yapısını analiz ederek, orijinal SARS virüsüne neden olabilecek adımları gözden geçirdiler. Virüslerin DNA’sındaki birkaç noktada özellikle yeniden düzenlenme eğilimi var gibi görünüyor ve bu özellik sayesinde virüslerin kendilerini yeni formlara güncelleme davranışlarıyla sıkça karşılaşıyoruz.

Yine aynı ekipten Baric de, virüsler arasındaki rekombinasyonun SARS evrimini şekillendirdiğini öne sürdü.Ekip üyelerinin açıklamasında, “bu yarasalarda bulunan virüslerin insanlara bulaşma ihtimalinin her daim var olduğu ve insan hücrelerinde ortaya koyacakları gelişim profilinin sonuçlarının öngörülemez riskler barındıracağının” altı çizildi.

Yarasaların, böcek yiyip bazı bitkilerin tozlaşmasına aracılık etmek gibi pekçok önemli ekolojik görevi yerine getirdiklerine vurgu yapan Frieman ve Baric, sorunla mücadelede bulaştan uzak durmanın veya yarasalardan korunmanın etkili bir yöntem olmadığını; çözümü ararken yarasaların bağışıklık sistemlerini incelemenin hastalığa karşı savaşmak için bilim insanlarına ipucu verebileceğini söylediler.

(Ek Bilgi Koronavirüsler yarasaları hasta etmezler, yalnızca konak olarak kullanırlar.)

Çeviri: Dr. Sercan ÖZAYDIN


Referanslar

  1. ScienceNews, “Bats in China carry all the ingredients to make a new SARS virus”
    <https://www.sciencenews.org/article/bats-china-carry-all-ingredients-make-new-sars-virus>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button