Popüler BilimEvrenTeknoloji

Çin Mars’a Araç Gönderiyor!

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), birkaç ay içerisinde Mars’a araç göndermek için çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre, bu görev Çin’in gerçekleştireceği ilk Mars görevi olacak. “Tianwen 1” olarak adlandırılan görevin anlamı ise gayet manidar: Göksel hakikat arayışı. Görev, adını Çin’in önemli şairlerinden Qu Yuan’ın eserinden alıyor.

Çin, Mars görevine bu yıl başlamayı planlıyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi’ne (CNSA) göre, görevin Temmuz ayında başlaması planlanmıştı ancak tarih öne alındı ve önümüzdeki aylarda gerçekleşecek.

Tianwen 1

Hükümetin haber ajansı XinhuaNet’e göre, bu isim 2000 yıldan fazla bir süre önce yazılmış olan bir şiirden geliyor. Parçada, eski şair Qu Yuan, çağın mitolojisi hakkındaki geleneksel anlatıları, özellikle de uzay, Dünya ve diğer doğal fenomenlerle ilgili olarak birçok şeyi sorguluyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin bildirdiği üzere, araştırmada Mars’ın toprak özellikleri, jeolojik yapısı, çevre ve atmosferi incelenecek. Çalışmada bir uydunun, gezegenin yüzeyine inecek bir aracın, güneş panelleri ve 13 bilimsel alet taşıyan 6 tekerlekli yüzey aracının yer alacağı aktarıldı.

Bronz Madalya

Çin, uzay araştırmalarına ve eğitimine milyarlarca dolar yatırım yapmaya devam ediyor. Chang’e-4 Ay araştırmasının geçen yıl Ay’ın en uzak kısmına başarıyla inmesi ile Çin, uzay programı açısından büyük bir başarı elde etmişti.

Bu görevin başarılı şekilde tamamlanması halinde de Çin, ABD ve Rusya’dan sonra kızıl gezegene başarılı bir şekilde insansız keşif görevi gerçekleştiren 3. ülke olacak. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki diğer uzay ajansları COVID-19’dan oldukça etkilendi.Bu nedenle CNSA’ nın da beklenmedik gecikmelerle karşılaşması mümkün. Bir yandan da ülkede şuanda, Ay’a insan göndermenin planları yapılıyor.

Meraklısına;

Çeviri: Gamze Korkmaz

Referans:
1.Futurism, “China Will Launch Mars Mission “In Coming Months” “
https://futurism.com/the-byte/china-launch-mars-mission-coming-months

Gamze Korkmaz

Rasyonalist çevirmen. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mütercim Tercümanlık lisans öğrencisi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Bilim dünyasındaki önemli gelişmelerden haberdar olmak için haftalık/aylık bültenimize abone olun.
Devam ederek gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.