Popüler Bilim

Bilim İnsanları Elektrikten Besin Üretti!

Finlandiyalı araştırmacılar, yenilenebilir enerji ile çalışan bir sistem kullanarak, yemek olarak servis etmeye yetecek kadar besin içeren tek hücreli bir protein topluluğu yarattı.  Tüm süreç yalnızca elektriğe, karbondiokside, suya ve mikroplara ihtiyaç duyuyor. Yapay besin, Lappeenranta Teknoloji Üniversitesinin ve Finlandiya’daki VTT Teknik Araştırma Merkezinin ortak projesi olan, Elektrikten Besin Projesinin bir parçası olarak üretildi.

Ham maddeler bir biyoreaktör içerisinde elektrolize maruz bırakıldığında, yüzde 50’den fazla protein ve yüzde 25 karbonhidrat içeren bir toz oluşturur. Oluşan ürün, kullanılan mikrobun türüne göre değişebilir.

elektrikten besin 2

VTT’de çalışan bilim insanı Juha-Pekka Pitkänen’e göre bir sonraki aşama sistemi geliştirmek. Çünkü kahve bardağı büyüklüğündeki bir biyoreaktörün, bir gram protein üretmesi yaklaşık iki hafta alıyor. “Şu anda odaklandığımız şey, reaktörün yapısını ve verimliliğini geliştirmek” diyor Pitkänen.

Pitkänen, sistemin yaygın olarak kullanılabilmesi için  daha verimli bir şekilde yapılandırılmasının yaklaşık on yıl alacağını tahmin ediyor.   

Açlığın Olmadığı Bir Dünya

Elektrik ve diğer yaygın olarak kullanılan hammaddeler kullanılarak üretilen gıdanın potansiyel etkisi oldukça büyüktür. Şu anda, bu teknolojinin kullanılabileceği iki muhtemel yol vardır.

Tarım üretiminin olmadığı yerlerdeki, açlık çeken insanlara besin üretmek, yani ihtiyacı olan insanlara ucuz ve besleyici besin kaynağı sağlamak, kullanılabilecek ilk yoldur. Pitkänen konu hakkında “Bu teknoloji çöl ve diğer besin kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgelere götürülebilir” demekte.

İkinci olarak ise, hayvancılığa ve hayvanları beslemek için üretilen bitkilere olan talebi azaltmak.  Şu anda et endüstrisi, salınan sera gazlarının yüzde 14 ila 18’inden sorumludur. Makine, çevresel faktörlerden bağımsız olarak çalışır. Yani, insanları sürekli olarak besleyebilir. Lappeenranta Teknoloji Üniversitesinde çalışan Jero Ahola, “Bu teknoloji; doğru sıcaklık, nem veya belli toprak türü gibi tarım koşullarına ihtiyaç duymaz” diyor.

Elektrikten Besin Projesi, karınlarımızı doyurmak için gerekli olan sürdürülemez tarımı azaltabilir. Bunu küçük, ucuz ve yenilenebilir yöntemler kullanarak yapar. Bu konu hakkında yapılan diğer çalışmalar ise, laboratuvarda yetiştirilen et ya da böcek çiftçiliği.


Çevirmen: Ege Can Karanfil

Referanslar
1.Futurism, “A Team of Scientists Just Made Food From Electricity — and it Could be the Solution to World Hunger” 
<https://futurism.com/a-team-of-scientists-just-made-food-from-electricity-and-it-could-be-the-solution-to-world-hunger>

 

Ege Can Karanfil

Rasyonalist editör ve yazar. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik bölümü 4.sınıf öğrencisi. Nükleer fizik üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu