Popüler BilimTeknoloji

Bilgisayar çipleri güvenli değil mi?

Washington State Üniversitesindeki bir araştırma ekibi; modern elektronikte arızalara neden olabilecek, yüksek performanslı bilgisayar çiplerinde, önemli güvenlik açıkları keşfetti.

Araştırmacılar, bu açıkların çip üzerindeki iletişim sistemlerine zarar verebileceğini ve kasten kötü amaçlı iş yüklemesi sayesinde bilgisayarların ömrünü kısaltabileceğini buldular.Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Yüksek Okulu’nda akademisyen olan Partha Pande tarafından yönetilen şirket, 2018 IEEE / ACM Uluslararası Çip’te Ağlar Sempozyumu sırasında çalışmalarını sundu.

Araştırmacılar, günlük hayatımızı oluşturan elektronikler açısından yaşanabilen zararlı saldırıları önlemek için çiplerin sistem açıklarını anlamak için çalışıyorlar. Apple ve Samsung gibi bazı tüketici elektroniği sağlayıcıları, kendi elektronik cihazlarındaki güvenlik açıklarından yararlanmak ve tüketicilerin yeni ürünleri satın almalarını teşvik etmek için eski modellerinde bilinçli olarak yavaşlatıcı güncellemeler yapmakla suçlandı.

Önceki araştırmacılar, işlemciler, bilgisayar hafızası ve güvenlik devreleri gibi bilgisayar çipi bileşenleri üzerinde çalıştılar.

Pande, “İletişim sistemi her şeyi bir arada tutan bir yapıştırıcıdır” dedi. “Arıza başladığında, bütün sistem çökecek.” diye ekledi.

Yüksek performanslı bilgisayarlar çok sayıda işlemci kullanır ve büyük veri uygulamaları ve bulut bilgi işlemleri için paralel işlem yapar ve iletişim sistemi işlemcileri ve belleği düzenler. Araştırmacılar, işlemci sayısını artırmak ve yüksek performans kapasitesini el cihazlarına da dahil etmek için çalışıyorlar.

Aynı zamanda, iletişim sistemini test etmek için üç adet “özenle oluşturulmuş zararlı” saldırı oluşturuldu. Bu ek iş yükü, elektromotor ilişkili stres ve karışma endişesini arttırdı. Araştırmacılar, iletişim sisteminin sınırlı sayıdaki önemli dikey bağlantılarının savunmasız ve başarısız olabileceğini vurguladılar. Bu bağlantılar işlemcileri bir yığın halinde birleştirir ve birbirleriyle etkileşim kurmasına olanak tanır.Pande, “Bir temsilcinin çipte arıza ortaya çıkarmak için iletişim sistemini nasıl hedefleyebileceğini belirledik. İletişimin ve tehdidin rolü, daha önce araştırmacılara açık değildi” dedi.

Şimdi, saldırıları tespit etmek ve engellemek için otomatik teknikler ve algoritmalar gibi problemi hafifletecek yollar geliştirilmeye çalışılıyor.

Bu çalışma, Ulusal Bilim Vakfı ve ABD Ordusu Araştırma Ofisi tarafından finanse edilen projelerin bir parçasıydı. WSU ekibi, New York Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nden araştırmacılarla işbirliği yapıyor.

Çeviri: Ayşe Ege PalazReferans:

  1. ScienceDaily, “Computer chip vulnerabilities discovered”
    <https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181213155617.htm>

Ayşe Ege Palaz

Rasyonalist editör, grafik tasarımcı ve çevirmen. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mütercim Tercümanlık lisans mezunu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Destek Ol!


Neden desteğinize ihtiyacımız var: Çünkü Rasyonalist'in tek destekçisi sizlersiniz.

Rasyonalist'in masraflarını karşılamak, gelişimini sağlamak, profesyonel ekipmanlara ulaşarak bunlarla sizlere daha iyi hizmetler verebilmek için desteğiniz gerekiyor.

 

Bağışta bulunmakla ilgili soru işaretlerinizi yanıtlayabilmek için, hakkımızda sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.