Popüler BilimBiyoloji

Bataklık Valabisi: Bu Sevimli Hayvan Tüm Yetişkinlik Hayatı Boyunca Hamile!

Bataklık valabisi’nin dişileri, tüm yetişkinlik yaşamları boyunca hamile!

Kimi zaman hamilelik süreci sonsuza dek sürecek gibi olsa da,  bataklık valabisi  (Wallabia bicolor) adı verilen bu Avustralya keselisi için hamilelik gerçekten de asla bitmeyen bir süreç. Yakın zamanda araştırmacılar, dişi valabilerin hamileyken, mevcut fetüsün doğumuna günler kala bir ya da iki embriyoya gebe kalabildiklerini keşfettiler.

Bu, cinsel açıdan erişkin olan dişi valabiler için yaşamları boyunca devam eden sürekli bir hamilelik döngüsü demek. Bilim insanlarının yeni bir çalışmasına göre, bu aynı zamanda memeliler arasında bir tür üreme stratejisi.

70 santimetre uzunluğundaki bataklık valabileri, ormanlarında ve bataklıklarında yaşadığı Doğu Avustralya’ya özgü bir türdür. Michigan Üniversitesi Zooloji Müzesi’ne göre, Bataklık Valabileri 15 aylıkken cinsel olgunluğa erişirler. Yıl boyunca üreyebilirler ve 33 ila 38 gün süren bir gebelik dönemi geçirirler. Bilim insanları, 2 Mart’ta Ulusal Bilimler Akademisi Proceedings dergisinde online olarak yayınlanan yeni bir çalışmada, valabilerin kızışma döngüsünün sadece 31 gün sürdüğünü belirtti.

Memelilerin üreme süreci dört aşamadan oluşmaktadır: yumurtlama, döllenme, hamilelik ve emzirme. Çalışma gruplarının belirttiği üzere makropodid olarak adlandırılan kanguru ve kangurugilleri kapsayan bir grup keseli hayvan, bazı türler doğumdan kısa bir süre sonra bazen de saatler içinde bile yumurtlama dönemine girebiliyor. Araştırmacılar bir süredir bataklık valabilerinin, kızışma döngüsünün gebelik döneminden daha kısa olduğu için, bu hayvanlar için çiftleşme ve gebe kalma sürecinin hamilelikle karıştırılacağından şüpheleniyorlardı.

Durumun böyle olup olmadığını öğrenmek için, Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi, Berlin’deki Leibniz Hayvanat Bahçesi ve Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü ile bilim adamları vajinal smear testlerini bir araya getirdiler ve yüksek çözünürlüklü hamile Valabileri ultrasonla incelediler. 

Araştırmanın sonunda, gebe dişilerin % 90’ının aslında iki kez hamile olduğunu ve zamanında doğacak olan fetusların gebeliklerinin % 97 ila % 100’ünü tamamladığında, oluşan yumurtlamada döllenmiş ikinci bir embriyo taşıdığını buldular.

Ancak fetuslar aynı rahmi paylaşmıyor. Keseli dişiler, iki rahme ve üç vajinaya sahip. Bu, bir rahim içinde bir fetüsün oluşmasından birkaç gün sonra hamile bir Bataklık Valabisi, ikinci rahmin içinde yumurtlama dönemine girebilir, çiftleşebilir ve yeni döllenmiş bir embriyo geliştirebilir.

Çalışmalara göre bu göz önüne alındığında, ikinci fetüsün gelişimi daha geç başlıyor. Keselilerin yavruları, diğer memelilerin yavrularına göre çok daha kısa bir gelişim süreci yaşamakta. Ve bu yavruların, uzun bir süre emzirilmesi ve büyütülmesi gerekiyor. Yenidoğanları emzirirken, rahimdeki embriyonun gelişimi bir süreliğine “duraklatılır”. Diğer yavru emzirilene ve bebek annesinin kesesini terk edene dek bu gelişim devam etmez. 

Bilim insanları, “Bu sonuçlara göre Bataklık Valabisi’nin doğumdan önce yeni bir embriyo oluşturduğunu açıkça ortaya koyuyor” demekte. Bu üreme stratejisi, “memelilerde normal aşamalı üreme sistemini tamamen belirsiz hale getiriyor”.

Gamze Korkmaz

Referans
1.LiveScience, “This adorable animal spends its entire adult life pregnant”
<https://www.livescience.com/swamp-wallaby-always-pregnant.html
>

Rasyonalist

Rasyonalist anonim hesabı. Eskiden Rasyonalist üyesi olup ayrılan ya da dışarıdan yazı gönderenlerin içerikleri ile Rasyonalist ekibinin duyuruları yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button